Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 09:18

Žháři z Vítkova ukrývali nacistické materiály
26-05-2010  Andrea Čánová


Dvouhodinovým výslechem znalců na pravicový extremismus dnes v Ostravě pokračoval proces se žháři z Vítkova. Experti potvrdili, že materiály, zabavené u obžalovaných v kauze Vítkov, propagují neonacismus. Policie při domovních prohlídkách našla mnoho tiskovin, časopisů i nahrávek hudebních skupin, které mezi sebou příznivci krajní pravice šíří.

Expert na skryté neonacistické symboly Michal Mazel dnes u soudu potvrdil, že materiály propagovaly rasovou nesnášenlivost a dokonce i návod na žhářský útok:

„V zabavených materiálech jsou otevřeně rasistické, nenávistné texty s výzvami k násilí a zabíjení jiných etnik. Dokonce i s výzvami k něčemu podobnému, k čemu došlo právě ve Vítkově. Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by někdo útočil na nějaký sklad. Má to být projev rasové války a rasová válka se vede proti lidem, proti nepřátelským rasám.“

„Byli připravováni na to, aby zabíjeli. Jeden z obžalovaných doslova říkal, aby cikánům udělali nějaké zlo. Tady šlo o to udělat někomu nějaké zlo a nedej Bůh, aby se něco podobného opakovalo,“ uvedl politolog Zdeněk Zbořil, který dnes u soudu také vypovídal.

Obžalovaný se musel převléci

Podle státní zástupkyně obžalovaní naplánovali žhářský útok proti romské rodině na období, kdy neonacisté slaví narozeniny Adolfa Hitlera.

Obžalovaný Ivo Müller soudci řekl, že jeho komplic Lukeš chtěl udělat něco velkého. „Aby se zviditelnilo tohle hnutí nebo něco podobného,“ uvedl Müller.

Skryté symboly extremistů se již řešily dokonce přímo v jednací síni. Obžalovaný David Vaculík přišel v tričku s logem značky oblečení, kterou mají neonacisté v oblibě. Soudce mu nařídil, aby se převlékl.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23306
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003