Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.10.2023 22:11

Rodině Natálky vyhrožovala důchodkyně z Litoměřicka
13-05-2010  Andrea Čánová, Martin Hromádka


Policisté obvinili autora dopisu, který vyhrožoval rodině popálené Natálky. Pisatelkou je 81letá žena z Litoměřicka. Čelí trestnímu stíhání za násilí proti skupině obyvatel.

Dopis našla ve schránce začátkem roku Anna Siváková, matka Natálky. Obsahoval materiály, na nichž byli vyobrazeni členové rodiny, a výhrůžné poznámky s rasistickým podtextem.

Otec těžce zraněného děvčátka Pavel Kudrik říká, že je výhružka velmi zasáhla. „Byly tam výstřižky z novin a hesla jako ‘do plynu‘. Byli jsme očíslovaní od jedničky do šestky. Manželka z toho byla úplně v šoku,“ uvedl Kudrik.

Případem se zabývali policisté z Opavska. Už před časem oznámili, že jméno odesílatele znají. Nejprve ho podezírali z trestného činu hanobení národa, rasy a přesvědčení.

Během vyšetřování a především po rozhovoru s důchodkyní případ překvalifikovali na násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci. Vyšlo totiž najevo, že motivem seniorky nebyla rasová nenávist, ale spíše celková zloba.

Na domek rodiny ve Vítkově na Opavsku zaútočili žháři v dubnu 2009. Dovnitř vhodili tři zápalné láhve, následný požár domek zcela zničil. Nejvážnější následky utrpěla tehdy ani ne dvouletá Natálka, která měla popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla.

Tento týden poprvé stanuli před soudem v Ostravě čtyři muži obvinění z útoku. David Vaculík, Jaromír Lukeš, Ivo Müller a Václav Cojocaru patří k příznivcům krajní pravice a za pokus o rasově motivovanou vraždu jim hrozí až doživotí.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23296
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003