Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.09.2023 09:22

Žháře z Vítkova odhalil hasič, dnes má svědčit
19-05-2010  Andrea Čánová, Václav Rojík


Dům ve Vítkově po žhářském útoku (Foto: www.hzsmk.cz) Kauza Vítkov má i dosud neznámého hrdinu. Dobrovolný hasič z Otic na Opavsku pomohl odhalit žháře, kteří měli loni v dubnu hodit zápalné lahve do domku romské rodiny. Dnes má svědčit u soudu.

Jak Radiožurnál zjistil, mladý muž zaslechl v den žhářského útoku hovor svých dvou kamarádek. Jedna právě dokončila telefon a přítelkyně se jí ptala, co dotyčný říkal. Odpověď byla, že prý jedou na Romy.

Druhý den od kolegů zjistil, že ve Vítkově někdo podpálil dům romské rodiny zápalnými lahvemi, dal si vše do souvislostí a okamžitě vytočil policejní linku a vše nahlásil.

„To, co udělal, je samozřejmě chvályhodné. Těší mě, že máme mezi našimi občany takového člověka, který se nebál projevit občanskou statečnost,“ řekla na adresu dobrovolného hasiče starosta Otic Jan Lihocký.

Následně se rozběhlo rozsáhlé vyšetřování. Dnes má klíčový svědek kauzy vypovídat u soudu.

„On představoval tu první stopu, která přivedla kriminalisty k tomu, aby to řízení dneska mohlo probíhat. Rozhodl se, že dá nějakým způsobem průchod spravedlnosti. Jeho postoje si vysoce cením a chtěl bych mu tímto způsobem poděkovat,“ uvedl zmocněnec popálené Natálky Pavel Uhl.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23291
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003