Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 08:03

Obžalovaní v kauze Vítkova shazují vinu jeden na druhého
12-05-2010  Andrea Čánová, Lukáš Vincourek, Jan Piroch


Vpravo obžalovaní Jaromír Lukeš a David Vaculík (Foto: ČTK) Výslechem nejmladšího z obžalovaných měla dnes u Krajského soudu v Ostravě pokračovat kauza Vítkov. Nejmladší z obžalovaných, Václav Cojocaru, ale překvapivě odmítl vypovídat. V první den procesu přitom začal popisovat svou roli při žhářském útoku na dům romské rodiny. Dnes měl soud výslech dokončit. Cojocaru už ale mluvit nechtěl. Dva z obžalovaných před soudem přiznali, že jsou příznivci zrušené Dělnické strany. Soud byl po dvou hodinách odročen na zítřek.

Státní zástupkyně poslala na lavici obžalovaných čtyři mladíky, kteří loni v dubnu hodili zápalné lahve do domku rómské rodiny ve Vítkově. Kromě Cojacaru jde o Jaromíra Lukeše, Iva Müllera a Davida Vaculíka.

Obžalovaní odmítají rasový podtext činu. V první den procesu Cojocaru prozradil, že společně s dalšími disponovali autem plným lahví s benzínem. Uvedl, že měl tušení, že budou ‘něco zkoušet‘, ale netušil, že v domku bydlí lidé.

„Mohlo jít o hloupou klukovinu. S nějakou ideologií jsem čin nespojoval,“ řekl včera obžalovaný, který se rovněž snažil soud přesvědčit, že jeho láhev možná nikomu neublížila. Údajně se rozbila o omítku nad oknem.

Vpravo obžalovaní Václav Cojocaru a Ivo Müller (Foto: ČTK) „Láhev jsem odhodil, ale nemířil jsem na konkrétní cíl. Moje láhev praštila do okna. Viděl jsem zář láhve hozené Vaculíkem, poté jsem cítil žár z mojí láhve,“ vypověděl Cojocaru.

Zmocněnec popálené Natálky Pavel Uhl ale tvrdí, že ve spise je dostatek důkazů, které tezi o prázdném domě vyvrací.

„Je nepochybné, že pachatelé věděli, že v domě bydlí romská rodina a že dům je obydlený,“ uvedl Uhl.

Vypovídat opakovaně odmítl i údajný hlavní organizátor celé skupiny Jaromír Lukeš. Přísedící v trestním senátu proto četl jeho odpovědi, které uvedl v policejním protokolu na začátku vyšetřování. V nich tvrdí, že nápad s házením zápalných lahví nebyl jeho. Společně s Müllerem přiznal, že je příznivcem zrušené Dělnické strany a zúčastnil se jejích mítinků.

Soudní přelíčení bylo klidnější než v první den procesu. Zájem veřejnosti byl ale i tak velký. V publiku byli i zástupci Unie Olašských Romů.

Natálka s maminkou Annou Sivákovou (Foto: ČTK) Proces ale nečekaně přerušily spory mezi soudcem a obhájci. Těm se nelíbí, jakým způsobem soudce proces vede. Již včera se ohradili proti rozhodnutí předsedy senátu přerušit výslech jednoho z obžalovaných, Václava Cojocaru. Nedostalo se totiž na otázky samotných advokátů.Obhájci nyní chtějí, aby se vždy jeden jednací den věnoval jednomu obžalovanému.

Předseda soudního senátu reagoval s tím, že obžalovaní se mohou kdykoliv rozhodnout vypovídat. Mluvčí soudu pak dodal, že stanovený postup je v souladu s trestním řádem.

Příští týden bude soudce vyslýchat oběti žhářského útoku.

Za pokus o rasově motivovanou vraždu obžalovaným hrozí až výjimečný trest či doživotí. Při útoku vloni 19. dubna utrpěla nejvážnější zranění tehdy ani ne dvouletá Natálka. S následky popálenin se bude potýkat celý život.

Události druhého dne soudního přelíčení v Ostravě shrnuje Silvie Mikulcová.

Poslech
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23268
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003