Vytištěno 28.01.2023 01:34 06-05-2010 Josef Kubeczka
Nejviditelnější byli loni v České republice extremisté s pravicovou
orientací. Konstatuje to zpráva ministerstva vnitra o problematice
extremismu v roce 2009, jejíž obsah ve čtvrtek prezentoval první
náměstek ministra vnitra Jiří Komorous.
"Já bych k tomu uvedl, že se nejedná v žádném případě o skutečný nárůst páchané zločinnosti, ale já obě tato čísla přikládám daleko lepší a propracovanější práci policie a policie ve spolupráci s justicí, která konečně, řekl bych po dlouhé době začala proti extremistům postupovat velmi rázným způsobem."
"V posledním roce došlo ke zvýšení počtu zaevidovaných trestných činů s extremistickým podtextem o cca 22 procent. Například počet stíhaných osob oproti roku 2008, kdy to bylo 195 osob, stoupl na 293 v roce 2009." Trestných činů souvisejících s extremismem se nejvíce dopouštěli pachatelé ve věku 21 až 39 let. Loni byl mezi nimi poprvé zaznamenán vyšší počet středoškoláků a vysokoškoláků. Zpráva ale upozorňuje, že z toho nelze vyvozovat závěry o nastupujícím trendu. Podle Jiřího Komorouse lze jen těžko stanovit, kolik lidí se v Česku k extremismu hlásí:
Jiří Komorous také upozornil na skutečnost, že extremisté ve stále větší míře využívají sociální sítě, jejich postupy jsou sofistikovanější, což si vyžádalo jisté změny v práci policie: "V současné době je vytvořený celý systém protiextremistických specialistů v Policii České republiky. To je ten základ v oblasti detektivní a zpravodajské činnosti na samém vrcholu. Je to speciální pracoviště na Útvaru pro boj s organizovaným zločinem. A potom jsou tu kolegové specialisté na jednotlivých krajských ředitelstvích policie a na územních odborech. Pokud se týče konkrétně ministerstva vnitra, tak to jsou skupiny, které se zabývají strategií, koncepcí, vyhodnocováním, sjednocováním těchto týmů a stanovováním dalších kroků. Řádově se jedná o stovky lidí." Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |