Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.03.2023 14:43

Před rokem zaútočili pravicoví radikálové ve Vítkově
19-04-2010  Vaclav Richter, Andrea Čánová, Jan Piroch


Dům ve Vítkově po žhářském útoku (Foto: www.hzsmsk.cz) Před rokem, v noci na 19. dubna, hodili pravicoví radikálové zápalné láhve do domu romské rodiny z Vítkova. Ty těžce popálili tehdy dvouletou holčičku Natálii. Popáleniny zasáhly 80 procent jejího těla. Útočníky se podařilo vypátrat a v květnu mají stanout před soudem. Jenže tím příběh jednoho z nejhorších extremistických útoků v Česku nekončí.

„Viděla jsem, jak hořela,“ vypráví její babička. Pro hustý dým, který ihned zaplnil celou místnost a všechny dusil, nebylo nic vidět a podle dodnes živých vzpomínek rodičů Natálky nebylo možné hasit.

Anna Siváková byla se svojí dcerou celou dobu v nemocnici ač byla sama popálena. Lékaři zpočátku nedávali holčičce příliš mnoho šancí, po dlouhých měsících a mnoha operacích se nakonec naštěstí uzdravila a mohla domů. Do nového domku v Budišově nad Budišovkou.

Děvčátko však stále nechodí, za dva týdny ho čeká další operace. Prstíčky na rukou mu srůstají a lékaři je musí narovnat. V péči lékařů bude po celý svůj život. Čeká ji ještě mnoho operací.

Rodiče malé Natálky mají také strach, jaké bude setkání s těmi, co jim způsobili tolik utrpení. Počátkem května začne soud se čtveřicí žhářů. Půjde o ostře sledovaný proces, pro který vedení soudu určilo největší jednací síň, jakou krajský soud má.

Podle odborníka na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslava Mareše se bezprostředně po útoku a po odhalení pachatelů změnilo vnímání české společnosti vůči projevům extremismu a rasismu.

„Nyní si ale myslím, že první vlna odsouzení rasismu a projevů extremismu opadá a převážná část společnosti se znovu vrací k tradičním protiromským předsudkům. Část společnosti dokonce fandí pravicovým extrémistům v jejich činnosti,“ říká Miroslav Mareš.

Reportáž Andrey Čánové o osudu málé Natálky, oběti rasistického žhářského útoku.

Poslech

O vlivu rasistického útoku ve Vítkově na českou společnost mluvil na Rádiu Česko odborník na extremismus z Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš.

Poslech
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23202
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003