Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 10:03

Romové dnes ukazují kouzlo své kultury
08-04-2010  Jana Hovjacká


Oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně (Foto: Jana Šustová) Dnešek je Mezinárodním dnem Romů. Ve světě se slaví už dvacet let. Pro Romy je dnešní den příležitostí ukázat majoritní společnosti kouzlo své kultury. V moravskoslezské metropoli probíhají oslavy na několika místech.

Osmý duben připomíná vznik Mezinárodní romské unie v roce 1971. „Ten první sjezd byl dost důležitý, protože se evropští Romové dohodli na používání termínu Rom, na společné vlajce a na společné hymně. U nás se tento den začal slavit až kolem roku 2000,“ upřesňuje ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

V Ostravě Romové oslavují například v centru Liščina. „Pro děti jsou připraveny hry a soutěže, děvčata připravila krátký kulturní program - jedná se o taneční vystoupení romských tanců,“ doplňuje ředitelka Petra Jurošková. V ostravském centru Hrušov se letos zaměří na prezentaci romské kuchyně. „Ženy doma většinou vařily romská jídla jako pirohy plněné vařenými bramborami. Toto budeme připravovat a uděláme také halušky,“ přibližuje vedoucí Renata Gažiová.

Vítkovická knihovna nabízí výstavu romské výtvarnice Markéty Šestákové. Jak říká kurátorka expozice Markéta Rácová, autorka čerpá z kultury Romů. „Čerpá z řemesel, které Romové v minulosti vykonávali, jako je třeba kovářství či košíkářství,“ upřesňuje s tím, že výstavu si můžete prohlédnout do konce dubna.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23199
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003