Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 06:51

V Česku žijí desítky tisíc sociálně vyloučených lidí, především Romů
10-02-2010  Václava Vařeková, Jan Piroch


Romové v Jablonci nad Nisou (Foto: Anna Poláková) Až osmdesát tisíc lidí v Česku žije ve vyloučených lokalitách. Vyplývá to z materiálů Úřadu vlády. Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách, respektive její monitorovací výbor v čele s ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem proto dnes vybere dalších deset měst, ve kterých bude působit. Doteď její pracovníci pomáhali na třinácti místech. Přesto se dostane pouze na čtvrtinu obcí, které o spolupráci projevily zájem.

"Městům nabízíme poradenský servis. Chceme společně s nimi naplánovat ta nejvhodnější opatření pro sociální začleňování. Dále jim nabízíme, že jim pomůžeme získat finanční prostředky na realizaci těch opatření," říká ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček.

"Vždy se jedná o projekty na podporu sociální práce, zejména terénní sociální práce, nebo sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Dále jsou to projekty na podporu pracovního poradenství. Chceme, aby se dlouhodobě nezaměstnaní lidé mohli vrátit na trh práce, k tomu však potřebují zvláštní podporu," objasňuje Šimáček některé projekty a pokračuje:

"Patří sem i projekty na podporu vzdělávání. Děti, které nemají dostatek přípravy v domácím prostředí, musí dostat nějakou podporu, aby zvládly nástup na základní školu a posléze třeba i na střední školu a dostaly se samostatně na trh práce a nebyly závislé na sociálních dávkách. Další projekty jsou určeny například na podporu bydlení."

Až 750 miliónů z EU

Prostřednictvím Agentury by v následujících letech mohly dvě desítky obcí a měst získat z fondů Evropské unie na projekty na začlenění Romů na 750 milionů korun.

"Ani tato, na první pohled vysoká částka, pokud by měla pomoci ve všech městech a obcích, kde je problém se sociálním vyloučením Romů, tak by to nestačilo. Proto si myslím, že bude celá částka bez problému vyčerpána," uvádí ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček.

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb plánuje, že by se Agentura měla změnit na úřad s celorepublikovou působností.

"Věcný záměr zákona připravujeme již druhým rokem. Chtěli jsme ho nejdříve prodiskutovat s odbornou veřejností a s ostatními vládními resorty. Kromě ministerstva financí, které pochopitelně stráží státní kasu, nemáme žádný rozpor. To je velmi důležité. Je to základní podmínkou, aby byla Agentura přeměněna," dodává Šimáček.

O sociálním začleňování Romů mluvil na Radiožurnálu ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček.

Poslech rozhovoru
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23052
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003