Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.11.2023 01:47

Poselství generálního tajemníka OSN K Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu
27-01-2010  Tisková zpráva OSN


Vězni z Osvětimi (Foto: Jana Šustová) Tématem letošních vzpomínkových akcí k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu je odkaz těch, kteří přežili. Bezpočet mužů, žen i dětí trpěli v hrůzných podmínkách ghet a nacistických vyhlazovacích táborů a přesto dokázali přežít. Jsou nositeli důležitého poselství o triumfu lidského ducha. Jsou živoucím dokladem toho, že tyranie se sice může vzedmout, ale zcela určitě nikdy zcela nepřeváží. A sehrávají naprosto zásadní roli pro zachování povědomí o holocaustu pro budoucí generace.

Právě před 65 lety byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim, největší, s nejsmutnější historií. Tam i na mnoha jiných místech byly systematicky týrány a vražděny miliony lidí. Většina z nich byli Židé. Ale nejen oni. Tisíce zavražděných v Osvětimi byli Romové a Sinti.

Ti, kteří holocaust přežili, mezi námi nebudou věčně. Jejich odkaz ale musí žít dál. Jejich příběhy musí být uchovány. K tomu mají sloužit vzpomínkové akce, vzdělávací programy a především nezlomné úsilí předcházet genocidě a dalším nejtěžším zločinům.

Spojené národy jsou tomuto úkolu zcela oddány. Zavažme se proto společně, že budeme pokračovat v našem poslání připomínat holocaust a podporovat úsilí o lidskou důstojnost pro každého člověka bez výjimky.

Ban Ki-moon
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23039
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003