Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 15:25

Státní úřad pro jadernou bezpečnost věnoval Českému západu již čtvrtý osobní automobil
21-01-2010  Eva Haunerová


Nový automobil bude využíván například na dovážení dětí na doučování Státní úřad pro jadernou bezpečnost se sídlem v Praze věnoval koncem roku 2009 občanskému sdružení Český západ z Karlovarského kraje v pořadí již čtvrtý osobní automobil. Sdružení, které působí v sociálně vyloučených lokalitách v Dobré Vodě a okolí na Toužimsku, ho využije pro své aktivity, například pro dovážení dětí do mateřské školy a na doučování, k doprovázení klientů na úřady či vykonávání terénní sociální práce v dalších lokalitách.

Sdružení Český západ sídlí v Dobré Vodě, malé obci na Toužimsku, ale své klienty, za kterými dojíždí, má i v dalších podobných lokalitách na Tepelsku – v Nové Farmě, Služetíně či v Bezděkově. Pracovníci sdružení navíc dovážejí malé děti z Dobré Vody do deset kilometrů vzdálené mateřské školy v Toužimi a ty starší vozí po škole zase zpět na doučování. „Práce našeho sdružení v Dobré Vodě a okolí by bez automobilů byla nemyslitelná. Za vším je potřeba dojíždět, protože v obci není obchod, škola, pošta ani úřady. Pořízení auta je však pro neziskovou organizaci velmi nákladné, a tak jsme velice rádi, že se nám podařilo navázat spolupráci se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. Ten nám za dobu našeho osmiletého působení věnoval již čtyři z evidence vyřazené automobily, čehož si velmi vážíme,“ popisuje Jana Kosová, výkonná ředitelka Českého západu, která koncem roku přebrala v Praze automobil Fabia za přítomnosti ředitele kanceláře úřadu Ing. Karla Kloudy CSc.

Český západ v Dobré Vodě a okolí na Toužimsku nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, zajišťuje individuální doučování dětí, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé a zapojuje občany do veřejného života. Cílem sdružení je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody a okolí skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. V roce 2001 byla v místní romské komunitě téměř stoprocentní nezaměstnanost, ale v roce 2008 pracovalo již více než 60 % členů této komunity. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Český západ v Plzni provozuje dobročinný obchod Buťi. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR. Práce Českého západu byla vloni 1. prosince oceněna cenou Gypsy Spirit.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23020
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003