Vytištěno 01.10.2023 13:33 14-01-2010 Vilém Faltýnek
Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International
vyzvala české úřady, aby zastavila nabírání dětí do praktických
škol. To jsou přejmenované zvlášní školy, kde končí vedle dětí
mentálně zaostalých také často děti sociálně či jinak
handicapované a v praxi jsou to většinou děti romského původu. Co
tomu říká ministerstvo školství?
"Amnesty International se rozhodla obrátit na Vládu České republiky se třemi hlavními výzvami: mělo by dojít ke zmrazení zápisů do škol pro žáky s lehkým mentálním postižením na školní rok 2010/11 a k revizi potřeby takovýchto škol a k revizi vzdělávacích plánů v českém vzdělávacím systému." Praktické školy jsou určeny dětem s lehkým mentálním postižením, více než 80 procent jejich žáků však tvoří Romové. Ti se do těchto škol často dostanou třeba jen kvůli tomu, že nemají z rodiny dostatečné sociální návyky, tedy zcela neoprávněně.
"Zpráva Amnesty International je podle našeho názoru zpracována velmi kvalitně a komplexně. Nepřináší nám nějaké zásadní nové informace, spíše tedy potvrzuje ta zjištění ze šetření, která jsme již realizovali na jaře minulého roku a v průběhu celého roku 2009. My se touto zprávou budeme zabývat, budeme s ní pracovat při formulaci dalších opatření." A jaká ta další opatření budou? Vyslyší ministerstvo požadavek, aby byl zastaven nábor prvňáčků do praktických škol? Z vyjádření Laurenčíkové vyplývá, že o striktním moratoriu ministerstvo neuvažuje. "Ta opatření jsou většinou v souladu s tím, co jsme i my vydefinovali jako opatření potřebná. my již v těchto dnech, právě když probíhají zápisy, budeme do základních škol praktických škol posílat dopis paní ministryně Kopicové a ten bude určitým apelem na ředitele těchto škol, aby již při zápisech dbali na to, aby se do jejich škol nedostávaly děti bez lehkého mozkového handicapu."
"Zatímco my jsme zvyklí vychovávat své děti k tomu, aby byly úspěšné a aby se prosazovaly, v romské komunitě to je něco, čemu oni nerozumí." Náměstkyně ministryně školství Klára Laurenčíková shrnuje, že nelze hledat jednoho viníka, ale je zapotřebí měnit celý školský systém včetně myšlení praktických pedagogů i veřejnosti.
Ministerstvo hodlá finančně posílit běžné školy, aby mohly
přijímat romské děti. Zákaz segregace, jaký požaduje Amnesty
International, by podle Laurenčíkové prý byl nadbytečný. Již dnes ho
řeší rovný přístup ke vzdělávání v existujícím školském
zákonu. Zároveň ale připouští, že to není dostatečné, když
říká, že ministerstvo bude iniciovat legislativu zužující prostor
pro segregaci.
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |