Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.11.2023 00:27

Policie opět zatýkala mezi pravicovými extremisty
13-01-2010  Martin Hromádka, Jan Herget


Neonacisté (Foto: Štěpánka Budková) Policisté dnes znovu zasahovali proti příznivcům krajní pravice. Oficiální informace o akci zatím nezveřejnili, údajně při ní zadrželi několik lidí v Praze a Brně.

Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták Radiožurnálu jen potvrdil, že probíhá několik zatýkacích akcí. O akci prý nemůže poskytovat žádné informace až do jejího skončení.

Zpravodajské servery uvedly, že se zatýkalo v Praze, v Brně a v Prostějově. Spekuluje se také o jménech dvou mladíků, kteří měli být zatčeni.

Jde o známé postavy ultrapravicové scény Milana Hrocha a Richarda Langa. Odborníci na pravicový extremismus oba spojují s neonacistickým Národním odporem.

Policisté se podle serveru při hledání zaměřili na neonacistické symboly, které podezřelí údajně propagovali a prodávali.

Krajní pravice zatím nereagovala

Důvodem zatčení může být loňská akce stoupenců ultrapravice v Jihlavě. K pochodu městem se loni v červnu sjelo asi 150 příznivců krajní pravice, ihned po jeho začátku ale úředníci akci rozpustili.

Na internetových vyhledávačích je velmi snadné najít fotky obou zmíněných mladíků, jak se těchto akcí aktivně účastní. Z fotografií je dobře patrné, že jejich chování nebylo mírumilovné.

Krajní pravice se zatím v reakcích na dnešní zátah drží zpátky. Žádné shromáždění se nikde nekonalo, a to dokonce ani v Brně, kde v těchto dnech Nejvyšší správní soud projednává návrh na zrušení Dělnické strany, s níž jsou dnes zadržení údajně spojeni. Nikdo také neoslovil dvojici právníků, kteří obviněné z extremismu obvykle zastupují.

Za necelý rok je to už třetí akci proti pravicovým extremistům. V říjnu policie při řadě domovních prohlídek na různých místech České republiky zadržela 24 lidí, 18 z nich pak obvinila z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka a dva skončili ve vazbě.

Někteří ze zadržených přitom byli původně podezřelí z přípravy teroristického útoku na našem území.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23008
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003