Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.03.2023 13:32

Romští žáci v Česku stále čelí překážkám ve vzdělávání
13-01-2010  Martina Bílá, Alice Kottová, Veronika Sedláčková, Petr Král


Foto: Anna Poláková Jaký je přístup romských žáků v České republice ke vzdělávání? To dnes zveřejní Amnesty International. Podle posledního průzkumu ministerstva školství, už nyní ale můžeme říct, že romské děti stále čelí překážkám.

Amnesty International proto chce vyzvat české úřady, aby zmrazily umisťování romských dětí do bývalých zvláštních škol.

Tyto instituce kritizoval i dva roky starý štrasburský rozsudek. Tehdy dal Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku za pravdu skupině romských žáků a žákyň, že je Česká republika nepřímo diskriminovala ve vzdělávání.

V důsledku toho měli tito lidé snížené šance na získání lepšího zaměstnání. Nyní už zvláštní školy nejsou, přesto třetina romských dětí navštěvuje speciální školy, které jsou určené především pro děti s lehkým mentálním postižením.

Ministerstvo školství už přijalo opatření. Metodické doporučení školám, novela vyhlášek a finanční podporu. Podle náměstkyně ministerstva školství Kláry Laurenčíkové v tomto ohledu stále ve společnosti převládají předsudky.

"Předsudky nebo stereotypy. Romské děti znevýhodněny jsou. Předsudky se linou celou společností nejen odbornou, ale i laickou," řekla Laurenčíková.

Podle nových pravidel mají romští rodiče podepisovat důkladnější takzvaný informovaný souhlas, než by jejich dítě mohlo být přeřazeno do praktické školy.

"Je to určitě vítaným opatřením. Rodiče se dozví, jaké možnosti jejich děti mají. Ale není to krok zcela dostatečný," řekla Jindra Pařízková, koordinátorka vzdělávání k lidským právům AI.

Klára Laurenčíková byla hostem Ranního interview Radiožurnálu.

Poslouchejte zde

Jindra Pařízková, koordinátorka vzdělávání k lidským právům Amnesty International v Poledních ozvěnách dne.

Poslouchejte zde
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23002
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003