Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2023 23:08

Soud přiznal odškodnění za neodsouhlasenou sterilizaci
07-01-2010  Milan Kopp, Jan Bumba


Nemocniční chodba Pražský Vrchní soud rozhodl, že dvě ženy, které bez výslovného souhlasu podstoupily operativní zákrok, po němž už nemůžou mít děti, by měly dostat odškodnění v řádu statisíců korun. Podstatně větší, než jaké stanovila nižší soudní instance.

V obou případech prý sice lékaři postupovali v dobré vůli, aby omezili riziko spojené s porodem dalšího dítětem, respektive nebezpečí nádoru. Přesto jedné z žen přiznal soud kompenzaci 200 000 korun, druhé o padesát tisíc méně.

Verdikt, který padl na sklonku minulého roku, ale doručen byl až teď, dnes oznámil David Zahumenský, předseda Ligy lidských práv.

Lékaři přitom nechtěli pacientky nijak poškodit - operace u nich naopak měla snížit vážná zdravotní rizika. "Zásadní pochybení spočívá v tom, že nenechali pacientky rozhodnout, jakou variantu léčby preferují," zdůraznil v Ozvěnách dne Zahumanský.

Nevyloučil obavy, že k obdobným pochybením už nedojde. "Lékaři se musí naučit, že jejich úlohou je léčit, ale je na pacientovi, aby dával souhlas k zásahům do svého těla. A aby po poučení od zdravotníků vybral alternativu, kterou on považuje za nejlepší. Nikoli, aby někdo jiný rozhodoval o tom, co je pro mne nejlepší," zdůraznil Zahumenský.

Předseda Ligy lidských práv David Zahumenský rozebral odškodnění v Ozvěnách dne
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22990
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003