Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 12:08

Vláda souhlasí s Kocábovou koncepcí romské integrace
21-12-2009  Katarína Brezovská, Barbora Mocová


Romské děti (Foto: Jana Šustová) Vláda jednomyslně schválila koncepci romské integrace na roky 2010 až 2013. Kabinetu ji předložil ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb.

Koncepce není podle ministra Kocába jen studií, ale přinese odpovědi na to, co pro začlenění Romů do české společnosti skutečně dělat.

"Je to materiál, který přináší analýzu a také celou řadu naprosto konkrétních úkolů pro jednotlivé resorty. Jsou obsaženy v takzvaném realizačním plánu koncepce, kde navíc doporučujeme městům a obcím naprosto konkrétní postupy," přiblížil Kocáb.

Koncepce má vyřešit i problém vysokého procenta romských dětí, které se učí ve zvláštních školách. Chce bojovat proti sociálnímu vyloučení Romů.

Ministr Kocáb vyjmenoval některá zadání pro ministerstvo školství: "Například rozvíjet romský jazyk, romské dějiny s důrazem na romský holocaust. Vytvářet průběžné podmínky pro rozvoj vysokoškolského oboru Romistika, rozšíření výuky romského jazyka na regionální úrovni."

Koncepce například počítá s podmínkami pro práci romských poradců na městských úřadech, jejichž funkce by měly být zřízeny v roce 2013.

Vláda souhlasila s koncepcí romské integrace z dílny Michalea Kocába. Podle něj největší důraz klade na vzdělání Romů.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22969
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003