Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2023 20:39

Kocáb: Agentura pro začleňování Romů by se měla proměnit v celostátní úřad
23-12-2009  Katarína Brezovská, Věra Masopustová


Romské děti (Foto: Jana Šustová) Romskou problematiku by měla řešit agentura s ročním rozpočtem 400 milionů korun. Podle zákona, který chystá ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb, by měla působit celostátně. Zatím funguje ve dvanácti vybraných městech v rámci pilotního programu, který loni spustila Topolánkova vláda.

V roce 2011 by měla mít agentura pro sociální začleňování lidí z vyloučených lokalit 120 pracovníků. Měli by působit ve 120 z více než 300 evidovaných romských ghett.

Podle ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába je nejdůležitějším úkolem agentury zprostředkovávání kontaktu mezi vládní a lokální úrovní. "Měla by být jakýmsi koordinačním orgánem, který by zastřešoval všechny inkluzívní politiky směrem k sociálně vyloučeným," řekl ministr Kocáb.

S tímto způsobem řešení romské problematiky nesouhlasí senátorka a starostka ostravského obvodu Mariánské hory a Hulváky Liana Janáčková. Vznik úřadu podle ní romskou problematiku neřeší.

"Já jsem to nazvala, že je to 'science fiction'. Protože jakákoliv agentura není schopna pojmout, i když v centralizované podobě, tuto problematiku,"domnívá se Janáčková.

Podle původních plánů tvůrců agentury měly na integraci Romů směřovat až miliardy korun, zejména z prostředků EU. Zatím státní rozpočet pro letošní rok na provoz agentury pamatoval částkou 13,5 milionu korun.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22968
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003