Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2023 23:18

Obce mají k dispozici novou příručku, jak proti extremismu
07-12-2009  Katarína Brezovská, Květa Moravcová


Foto: Štěpánka Budková Jak postupovat proti projevům extremismu - to se obce a města dozví z nové příručky s názvem Nezvaní hosté. Publikaci představil po zasedání vlády ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.

Brožura, která doplňuje manuál vydaný v červnu ministerstvem vnitra, se podle Michaela Kocába orientuje na občanský aspekt problému. Starostové se v ní kromě jiného dočtou, jak podporovat menšiny, proti kterým jsou akce zaměřeny.

Publikace informuje nejen o historii a současnosti extremistických organizací v Česku, ale také o tom, co cítí oběti nenávistných pochodů či jak o akcích informují média.

Sborník také popisuje konkrétní kroky měst, která se proti extremismu aktivně postavila. Na příkladech autoři vysvětlují, které řešení je podle nich vhodné a které ne.

Naproti tomu manuál ministerstva vnitra se orientuje spíše na právní problematiku - na zákony a možnosti úředníků, jak akcím extremistů zabránit.

Plzeňský primátor: Lepší by byla změna zákona

Plzeňský primátor Pavel Rödl pomoc státu vítá, řešením je ale podle něj změna zákona. "Samozřejmě, že každý manuál nám může pomoct, pokud nedojde k tomu, že se tam zásadní věcí opakují. Přesto si myslím, že největší pomocí by byla změna zákona. Manuály tu pomoc neřeší," uvedl Rödl.

Podle něj by se měla prodloužit lhůta, po které se musí úřad k připravované akci vyjádřit. Zákonodárci ji změnili ze tří kalendářních dnů na tři pracovní dny. Zrušit by se podle něj měla také možnost ohlásit shromáždění půl roku dopředu.

Starostové by měli mít více pravomocí

Na vzniku publikace se podílel také primátor Ústí nad Labem Jan Kubata, podle kterého by měl stát obcím ohledně extremistických akcí ještě pomoci.

"My máme velmi malé pravomoci omezit trasu pochodu, máme velmi malé pravomoci - jako volení - vůbec rozhodnout o tom, jestli úředník, který je pod úplně jiným vedením, rozhodne o rozpuštění akce. To znamená, že občané, kteří nás volí, od nás očekávají nějaký postup a my nemáme ty legislativní nástroje, my starostové," uvedl Kubata.

Vznik publikace Nezvaní hosté zaplatil Úřad vlády. Výtisky pro obce a města přišly na více než čtvrt milionu korun. Vytištěny byly v rámci kampaně proti rasismu 2009.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22945
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003