Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.03.2023 09:22

Popálená Natálka odjela po osmi měsících z nemocnice
02-12-2009  Andrea Čánová, Igor Maňour


Natálka (Foto: ČTK) Tříletá Natálka, která letos v dubnu při žhářském útoku ve Vítkově utrpěla rozsáhle popáleniny, byla dnes dopoledne propuštěna z nemocnice. Dojíždět bude jen dvakrát týdně na převazy.

Malou Natálku odvezla z fakultní nemocnice její maminka Anna Siváková v kočárku. Odjeli do do nového domu Budišova nad Budišovkou, který rodina koupila za peníze z veřejné sbírky.

Primářka ostravského popáleninového centra Zdenka Crkvenjaš mluví v případě Natálky o zázraku.

Natálka (Foto: ČTK) "Je to velice silná holčička, poslední odběry byly naprosto v pořádku. Děti v jejím věku s čtvrtinovým postižením měly jaterní problémy a museli jsme je poslat na transplantaci jater. Je téměř neuvěřitelné, že je Natálka bez nějakého postižení," řekla Zdenka Crkvenjaš Radiožurnálu.

Lékaři ale varují, že teď je největší nebezpečí infekce, protože dítě je vyčerpané a má oslabenou imunitu. Rodiče s ní musí rehabilitovat a pravidelně mazat jizvy. V budoucnu Natálku pravděpodobně čeká ještě několik operací.

Ultrapravicoví extremisté zaútočili na domek rodiny z Vítkova v noci na 19. dubna. Do budovy vhodili tři zápalné láhve naplněné benzinem. Natálka utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na osmdesáti procentech těla a lékaři byli v prognózách skeptičtí.

Policie kvůli útoku obvinila čtyři muže z Opavska a Bruntálska. Hrozí jim 12 až 15 let vězení, případně i výjimečný trest.

Rozhovor s primářkou popáleninového oddělení Fakultní nemocnice Ostrava Zdenkou Crkvenjaš o tom, kolik trpělivosti, času i bolesti se skrývá za léčbou tříleté Natálky z Vítkova i za co vděčí pacienti s popáleninami výzkumu americké NASA:

Poslouchejte zde
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22929
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003