Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 07:24

Romové z Vítkova se stěhují do nového domova
16-11-2009  Igor Maňour, František Tichý


Rodiče a sourozenci tříleté Natálky, která utrpěla vážné popáleniny při žhářském útoku neonacistů ve Vítkově na Opavsku, se 16. listopadu přestěhovali do nového domova (Foto: ČTK) Život romské rodiny z Vítkova, které žháři v dubnu zapálili domek, se vrací do běžných kolejí. Rodina dnes definitivně opustí ubytovnu a přestěhuje se do svého nového domku, který zakoupila z výtěžku dobrovolné sbírky. Těžce popálená Natálka tak s největší pravděpodobností vánoční svátky stráví se svou rodinou v novém domově.

Starší rodinný domek se dvěma pokoji v Budišově nad Budišovkou stál 540.000 korun. Rodině tak ze sbírky zůstalo ještě asi 100.000 korun na úpravy.

"Je to skvělý pocit a jsme moc rádi, že se to nakonec podařilo. Nevím, jestli by to jiný člověk v té ubytovně vydržel. Je to maličké, děti navíc chodí do školy a neměly moc kde psát úkoly. Nebylo pořádně kam složit věci," řekl otec rodiny Pavel Kudrik.

Rodina o víkendu dokončila poslední opravy a úpravy, na které ještě byly peníze. Do nového bydliště si už také převezli většinu z toho mála, co jim po žhářském útoku zbylo. Dnes z ubytovny odvezou pár posledních věcí, oblečení a do domku se definitivně přestěhují.

Natálka půjde domů za 14 dní

Zdravotní stav malé Natálky, která se po požáru podrobila celé řadě náročných operací, se pomalu zlepšuje a během týdne by měla být přeřazena na normální nemocniční pokoj. Do nového domova se s největší pravděpodobností podívá koncem listopadu nebo začátkem prosince, kdy by ji lékaři měli propustit z nemocnice.

Žháři na domek rodiny z Vítkova zaútočili v noci na 19. dubna. Do budovy vhodili celkem tři zápalné láhve naplněné benzinem. Následný požár dům zcela zničil. Z devítičlenné spící rodiny utrpěli popáleniny tři lidé - Anna Siváková, Petr Kudrik a nejvážnější právě jejich dcera Natálka.

Policie už v této souvislosti obvinila čtyři ultrapravicové extremisty z Opavska a Bruntálska, kterým teď hrozí 12 až 15 let vězení, případně i výjimečný trest.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22895
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003