Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2023 22:55

Zátah na neonacisty je asi pokračováním červnové akce
22-10-2009  Lenka Rafelová, Dalibor Zíta


Zatýkání extremistů v Českých Budějovicích (Foto: ČTK) Policie opět zasáhla proti pravicovým extremistům. Zatčeno bylo údajně téměř třicet osob. Akce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu pravděpodobně navazuje na červnový zákrok proti organizátorům rasisticky laděných koncertů.

Podrobnosti mají být zveřejněny až po víkendu, ale zatím se ví, že policisté zasahovali například v pražských Strašnicích a Vinohradech, v Hodoníně či Českých Budějovicích. Kriminalisté zadrželi mimo jiné předsedu pražské organizace Dělnické strany Patrika Vondráka a zástupce šéfredaktora Dělnických listů Matyáše Sombatiho.

Tomu podle předsedy Dělnické strany Tomáše Vandase vzali policisté počítač s databází členů strany a další osobní věci. Advokát Kolja Kubíček, který část radikálů zastupuje, také považuje za důvod zadržení podezřelých to, že organizovali rasisticky laděné koncerty.

Tvrdila to policie v případě šesti podezřelých, u kterých byla prováděna prohlídka. U těch ostatních se jedná o okrajové činnosti. U nich jde o podezření, že se nějakým způsobem mohli podílet na podpoře nacionalistických skupin," uvedl Kubíček.

S tímto názorem souhlasí i odborník na extremismus Jan Charvát: "Já se spíš domnívám, že jde o pokračování první akce. Materiály na Dělnickou stranu už byly sice nasbírány a připraveny, i když je možné, že i teď se něco vynoří." Jedním dechem ale dodává, že tento zátah přišel trochu pozdě.

'Policie zasáhla pozdě'

"Domnívám se, že už je trošičku pozdě. Je to jedna z výtek, které se objevily už v minulosti. Pokud se plánoval větší zátah, tak díky jeho rozdělení mohli ti, kteří byli zadrženi jako první, dát signál svým kolegům, aby si udělali doma pořádek. Nejsem si proto jistý, jestli mohli policisté v této fázi objevit něco nového," vysvětluje Charvát.

Podle něj i přesto může zátah neonacistům znepříjemnit život: "Nepochybně to bude znamenat celou řadu nepříjemností. Je otázka, jestli to je v pravém smyslu rána, ale určitě to je pokračování zvýšeného tlaku na tuto scénu."

Dalším cílem policejní akce mohl být sběr důkazů, které mají dokazovat napojení Dělnické strany na neonacistickou scénu. O zrušení této strany usiluje ministerstvo a brzy o něm má jednat i soud.

Zátah policie proti přívržencům krajní pravice zhodnotil na Rádiu Česko odborník na extremismus Jan Charvát z Fakulty sociálních věd University Karlovy.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22852
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003