Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.06.2023 22:40

Podle Peciny bude zatýkání pravicových radikálů pokračovat
21-10-2009  Veronika Malá, Lenka Rafelová, Zbyněk Zykmund


Přibližně 50 lidí přišlo vyjádřit nesouhlas s dnešním zatýkáním pravicových extremistů (Foto: Tomáš Adamec) Policie opět zatýkala pravicové extremisty, podle některých zdrojů už zadržela 28 lidí. Na různých místech v republice policisté provedli domovní prohlídky a zabavovali hlavně výpočetní techniku a osobní písemnosti. Proti policejní akci v Praze v podvečer demonstrovala asi stovka přívrženců krajní pravice.

Na razii se podíleli specialisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Příkaz k domovním prohlídkám vydalo okresní státní zastupitelství Brno-venkov.

Martin Zbela - předseda Dělnické mládeže (Foto: Tomáš Adamec) Proti komu policisté zasahovali ale nikdo nechce oficiálně potvrdit. Konkrétnější nebyl ani ministr vnitra Martin Pecina: "Akce ještě pokračuje, takže v tomto okamžiku není možné sdělovat, na co je zaměřena." Pecina zároveň dodal, že se podobné zásahy budou opakovat.

Advokáta Kolja Kubíček, který zastupuje jednu zadrženou dívku ale potvrdil, že dnešní razie navazuje na červnový policejní zákrok proti organizátorům rasisticky laděných koncertů: "Tvrdila to policie v případě šesti podezřelých, u kterých byla prováděna prohlídka. U těch ostatních se jedná o okrajové činnosti. U nich jde o podezření, že se nějakým způsobem mohli podílet na podpoře nacionalistických skupin."

Mezi zadrženými mají být i členové krajně pravicové Dělnické strany. O jejím zrušení přitom bude brzy už podruhé rozhodovat Nejvyšší správní soud.

Demonstrace proti policejní akci

Zhruba po půl hodině se radikálové vydali do Bartolomějské ulice  (Foto: Tomáš Adamec) Na protest proti dnešním raziím se v blízkosti úřadu vlády sešla asi stovka příznivců krajní pravice. Policisté je ale ke Strakově akademii nepustili, a proto se dali demonstranti na pochod do Bartolomějské ulice, kde jsou u výslechu někteří ze zadržených. Po krátkém skandování se poklidně rozešli.

Podle zveřejněné výroční zprávy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu neonacisté loni uspořádali celkem 39 demonstrací a pochodů. Nejvýznamnější podíl na nich má podle policie hnutí Národního odporu, které funguje na neoficiální bázi.

O zatýkání pravicových extrémistů mluvil v Radiofóru advokát Kolja Kubíček, který zastupuje jednu zadrženou dívku.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22851
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003