Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 14:40

Dobročinný obchod Buťi nabízí nově tvořivé kurzy pro veřejnost
16-10-2009  Eva Haunerová


Foto: Eva Haunerová Buťi – Dobrý obchod Českého západu připravuje na podzimní a zimní podvečery tvořivé kurzy pro veřejnost. Při prvním setkání, které proběhne již ve čtvrtek 22. října od 17 hodin, se zájemci naučí plést originální kulatý tác z pediku. Do Vánoc je v dobročinném obchodě Buťi ve Veleslavínově ulici 7 v Plzni naplánováno ještě několik dalších kurzů. Výtěžek z těchto kurzů bude použit na vzdělávání, zaměstnávání, volnočasové programy a další aktivity občanského sdružení Český západ, které působí v sociálně vyloučených lokalitách v Dobré Vodě a okolí na Karlovarsku.

„Dříve se lidé scházeli v zimě v jedné chalupě, povídali si, zpívali, vyprávěli si pohádky, ale také pletli košíky, předli, tkali, drali peří, dělali zkrátka, co bylo třeba. Společně se pak dlouhá zima lépe snášela. Také proto zveme lidi k nám, aby si přišli trochu popovídat, odpočinout si a něco nového se naučit,“ láká na tvořivé kurzy do dobročinného obchodu Buťi Iva Pšeničková, jeho koordinátorka. Jednotlivé kurzy povedou lektorky, které mají s vedením podobných akcí již bohaté zkušenosti, jsou to buď pracovnice z občanského sdružení Český západ, nebo ženy z romské komunity v Dobré Vodě, kde organizace působí. Český západ realizuje podobné tvořivé dílny již řadu let a provozuje i vlastní textilní dílnu, jejíž výrobky je možné koupit například právě v obchodě Buťi.

První kurz pletení z pediku ve čtvrtek 22. října je určen i úplným začátečníkům a povede ho lektorka Kamila Součková. Při výrobě kulatého tácu se účastníci kurzu naučí zakládat osnovu výrobku i ji vyplétat. Dozví se, jak výplet nastavovat, ukončovat nebo střídat jeho barvy. Výsledkem asi tříhodinového kurzu bude originální tác s překližkovým dnem a uchy, který si budou moci účastníci odnést domů. Do Vánoc je už naplánován další kurz pletení z pediku (12. listopadu), kurz výroby adventních věnců (26. listopadu), vánočních ozdob z korálků (3. prosince) a další kurzy ještě přibudou. Přihlašovat se do kurzů je možné telefonicky na čísle 602 663 578, e-mailem na adrese iva.psenickova@cesky-zapad.cz, ale také přímo v obchodě Buťi, kde je nutné předem zaplatit zálohu za kurz.

Podobné obchody jako je Buťi jsou v zahraničí známé pod názvem „charity shops“ a fungují tam již přes šedesát let. Různé neziskové organizace tímto způsobem získávají finance pro svoji činnost. Obchody nabízejí nejen použité zboží od dárců, ale také výrobky z vlastních dílen nebo dary od firem. Provoz těchto obchodů je z velké části založen na dobrovolnících, kteří pravidelně pomáhají s prodejem, tříděním zboží či s propagací obchodu. Nejinak tomu je i v obchodě Buťi, kde mohou lidé nakoupit výrobky chráněných dílen a klášterů z Čech i Francie, nebo použité oděvy, obuv, módní doplňky, knihy, hudbu, filmy, sklo, porcelán, umělecké předměty či drobné bytové doplňky. „Naším mottem je ‚Radost na dvakrát‘, což představuje radost z darování i nákupu. Byli bychom rádi, aby se k nám lidé rádi vraceli a nacházeli u nás to, co jinde nekoupí, a to může být myšleno doslova i přeneseně. Věříme, že k tomu napomohou právě i naše tvořivé kurzy,“ uzavírá Iva Pšeničková.

Kontakt: BUŤI – Dobrý obchod Českého západu, Veleslavínova 7, Plzeň, tel.: 602 663 578, www.buti.cz.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22842
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003