Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.03.2023 04:06

Romská rodina z Vítkova našla nové bydlení
02-09-2009  Andrea Čánová


Požár domu ve Vítkově (Foto: www.hzsmsk.cz) Romská rodina z Vítkova, která se stala obětí žhářského útoku pravicových radikálů, našla nový domov. Těžce popálená dvouletá Natálka zůstává v nemocnici s matkou, další příbuzní jsou v ubytovně. Po dlouhých týdnech se jim podařilo koupit z peněz dárců starší rodinný domek, který ještě musejí opravit.

Jak řekl otec rodiny Pavel Kudrik, místo nového bydliště neupřesní, protože mají strach ze msty kompliců útočníků. Na stěhování se už těší, protože životní podmínky v ubytovně nejsou dostatečné.

"Je to skvělý pocit a jsme moc rádi, že se to nakonec podařilo. Nevím, jestli by to jiný člověk v té ubytovně vydržel. Je to maličké, děti navíc začaly chodit do školy a neměly by kde psát úkoly. Není pořádně kam složit věci," řekl Kudrik.

Starší rodinný domek stál 540.000 korun. Rodině tak ze sbírky zůstane ještě asi 100.000 korun na úpravy, především je nutná nová koupelna. Policie v polovině srpna v souvislosti s dubnovým žhářským útokem na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku obvinila čtyři lidi. Byla na ně uvalena vazba. Celkem zadržela 12 osob - devět mužů a tři ženy. Zbylí byli propuštěni. Policie čtveřici obvinila za pokus o vraždu s rasovým motivem.

Žháři na domek devítičlenné romské rodiny zaútočili v noci na 19. dubna. Do domu vhodili tři zápalné láhve s benzinem. Při následném požáru byli tři lidé zraněni.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22790
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003