Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.09.2023 09:10

V Česku začal platit antidiskriminační zákon
01-09-2009  Věra Masopustová, Igor Maňour


Ministr Michael Kocáb (Foto: Jana Šustová) Takzvaný antidiskriminační zákon vstoupil v platnost. Norma, kterou Česká republika přijala jako poslední země z evropské sedmadvacítky, vymezuje právo na rovné zacházení a zakazuje diskriminaci například v přístupu k zaměstnání, podnikání, vzdělání či zdravotní péči.

"Vyplňuje řadu mezer v naší legislativě, věnuje se oblastem, které nebyly ještě dostatečně upraveny, například oblasti rovných příležitostí žen a mužů, ale také zdravotně postižených a samozřejmě romské komunity i národnostních menšin," řekl ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb.

Norma má chránit lidi také před diskriminací na pracovišti. Odpůrci zákona v čele s prezidentem republiky Václavem Klausem ale tvrdí, že je norma zbytečná. Řadu věcí podle nich řeší jiné zákony.

Podle advokátky a odbornice na pracovní právo Petry Sochorové už současné zákony upravují například to, že by zaměstnavatel neměl odmítnout uchazeče o práci kvůli tomu, že je mu víc než padesát let nebo má malé děti.

"Pokud vám do dnešního dne potenciální zaměstnavatel kladl otázky tohoto typu, tak určitě nelze očekávat, že by příchodem nového zákona došlo v této oblasti k nějaké výrazné změně," uvedla Sochorová.

Co přinesl antidiskrimační zákon? V Radiožurnálu o tom mluvila advokátka a odbornice na pracovní právo Petra Sochorová - záznam najdete zde.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22783
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003