Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 14:46

Podle maďarské diplomacie zemi hrozí obnovení kanadských víz
29-08-2009  Marika Táborská, Gregor Martin Papucsek


Budapešť (Foto: Jiří Malina) Kanada by mohla po Česku obnovit vízovou povinnost také pro Maďarsko. Podle maďarského ministerstva zahraničí je toto opatření pravděpodobné, pokud nepřestane organizovaná emigrace maďarských Romů. Mimo jiné o tom v Budapešti jednali také představitelé romských sdružení a policie.

Cílem schůzky bylo uklidnit romskou komunitu, že po zadržení čtyř podezřelých ze série brutálních útoků na Romy, při kterých bylo několik Romů zavražděno, už nemusí mít strach. A hlavně že nemusí organizovat vlastní domobranu, jak tomu v posledních týdnech bylo na severovýchodě Maďarska.

Vedoucí konzulární služby ministerstva zahraničí na poradě požádala romské organizace, aby zabránily hromadnému podávání žádostí o azyl v západoevropských zemích a v Kanadě. Romové z Maďarska totiž nemůžou počítat s udělením statutu uprchlíka, můžou pouze dosáhnout toho, že například Kanada obnoví Maďarům vízovou povinnost.

V uplynulých 16 měsících požádalo v Kanadě o azyl 1300 občanů Maďarska, ani jednomu z nich ale tamní úřady nevyhověly. Zástupkyně maďarského ministerstva zahraničí tvrdí, že Romy někdo k emigraci organizovaně povzbuzuje pod záminkou, že jim v Maďarsku hrozí nebezpečí.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22781
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003