Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 23:25

Kabinet podpořil úpravy pietního místa v Letech u Písku
26-08-2009  Marika Táborská, Veronika Malá


Pietní aktu v Letech u Písku (Foto: Jana Šustová) Úpravy pietního místa v Letech u Písku, kde byl za druhé světové války sběrný tábor pro Romy, ve středu podpořila vláda. Na stole měla aktualizovaný plán úprav. Vzniku pietního místa by mělo ještě v letošním roce předcházet vykoupení pozemků od okolních obcí státem.

S vlastními úpravami by se mohlo začít příští rok. O rozhodnutí kabinetu informoval ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Plán vládě předložilo ministerstvo kultury.

"Pan ministr Riedlbauch předložil drobné usnesení vládě, vláda toto usnesení přijala, totiž o převedení peněž na příští rok týkajících se úpravy pietních míst v Letech."

"Práce pokračují velmi uspokojivě, projekt je krásný a celá ta záležitost úpravy pietního místa v Letech bude dokončena myslím ke spokojenosti všech," uvedl Kocáb.

Úpravu provede Památník Lidice, který bude o pietní místo také pečovat, zajišťovat jeho sezónní provoz a spolupracovat při pořádání pietních vzpomínek.

Budoucnost kontroverzního vepřína, který se zčásti na území někdejšího tábora nachází, plán neřeší. Pozůstalí po obětech trvají na tom, že vepřín narušuje pietu místa.

Na přemístění vepřína a vybudování důstojného památníku obětem romského holocaustu apelovaly i různé mezinárodní organizace.

Oběti romského holocaustu zatím v Letech připomíná kříž a pomník z několika balvanů.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22779
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003