Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.09.2023 02:42

Český západ otevírá v Plzni dobročinný obchod
26-08-2009  Eva Haunerová


Občanské sdružení Český západ otevře 15. září v Plzni ve Veleslavínově ulici 7 svůj dobročinný obchod BUŤI. Tento v Plzeňském kraji ojedinělý obchod bude nabízet oblečení a módní doplňky, knihy, hudbu, filmy, ale také drobné bytové doplňky, které sdružení získá od dárců z řad veřejnosti. Zájemci mohou již nyní vždy v úterý a čtvrtek mezi 13–16 hodinou přinést do obchodu hezké věci na prodej. Veškerý zisk z prodeje pak bude využit na činnost sdružení, které působící v sociálně vyloučené komunitě v Dobré Vodě u Toužimi.

Podobné obchody známé pod názvem „charity shops“ fungují v zahraničí již přes šedesát let a různé neziskové organizace získávají výtěžkem z prodeje finance pro svoji činnost. Obchody nabízejí nejen použité zboží od dárců, ale také výrobky z vlastních dílen nebo dary od firem. Veškerý zisk pak putuje na dobročinné účely. Provoz těchto obchodů je z velké části založen na dobrovolnících, kteří pravidelně pomáhají s prodejem, příjmem a tříděním zboží či s propagací obchodu. Mohou to být studenti, přechodně nezaměstnaní či staří lidé, kteří jen nechtějí sedět doma a chtějí pomoci dobré věci.

„Ne jinak tomu bude i v našem obchodě. Kromě použitého zboží od našich dárců budeme prodávat výrobky vlastní textilní dílny v Dobré Vodě, kde romské ženy šijí tašky, zástěry, kapsáře, ubrusy a prostírání. Zájemci u nás najdou také výrobky od bratří trapistů z kláštera v Novém Dvoře nebo pestrý sortiment výrobků občanského sdružení Ledovec,“ popisuje nabídku obchodu BUŤI jeho koordinátor Martin Marek. „Zboží budeme získávat od našich dárců, k provozování obchodu budeme využívat dobrovolníky, nebudeme tajit výši zisku a ten bude používán výhradně na dobročinné účely, budeme ekologičtí – prodávat budeme zboží z druhé ruky a navíc si od nás budou moci darující, nakupující i dobrovolníci odnést dobrý pocit, že pomohli věci, která dává smysl,“ vyjmenovává Martin Marek hlavní odlišnosti obchodu BUŤI. Otevření obchodu BUŤI finančně podpořili Nadace ČEZ a Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.

Foto: www.cesky-zapad.cz Zájemci z řad veřejnosti mohou již nyní přinášet do obchodu své dary a to vždy v úterý a čtvrtek mezi 13–16 hodinou nebo se domluvit na jiném termínu. Vítáni jsou také dobrovolníci, kteří se již nyní mohou informovat na podmínky spolupráce.

Kontakt: BUŤI – Dobrý obchod Českého západu, Veleslavínova 7, 301 00 Plzeň, tel.: 602 663 578, iva.psenickova@cesky-zapad.cz, martin.marek@cesky-zapad.cz, www.cesky-zapad.cz/buti.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22775
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003