Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 12.08.2022 16:46

Chomutovská radnice vyrazila za dlužníky
25-08-2009  Lenka Jansová, Miroslav Panuška, Eva Pagová, Igor Maňour, Alena Adámková, Jan Bumba


Primátorka města Chomutov Ivana Řápková (Foto: Alžběta Švarcová) Po několika měsících obnovil Chomutov exekuce dlužníkům. Vedení města ale respektuje zákaz krajského soudu a už nevybírá exekuce přímo na magistrátu při vyplácení sociálních dívek. Majetek navíc zabavují lidé z ekonomického odboru radnice, které při tom hlídají strážníci.

Podle radnice stát v pomoci proti neplatičům selhává. Vymahači teď budou čekat na dlužníky v bytech, před hernami, na ulicích i v restauracích. Půjdou prý za nimi všude. Tým městského úřadu má mít i vlastního zámečníka.

Pracovníci ekonomického odboru magistrátu už za sebou mají první exekuci v jednom z bytů v panelovém domě. Zabavili tam počítačový monitor a televizor. Majitel prý dlužil městu za odpad přibližně 800 korun.

Primátorka Chomutova Ivana Řápková v Radiožurnálu odmítla, že by novým způsobem boje proti dlužníkům obcházela zákon. "Dříve jsme prováděli exekuce na účtech, mzdách nebo důchodech. Teď budou fyzicky zdatní úředníci zabavovat movitý majetek, tedy peníze, televizory, telefony a podobně.

Město může podle Řápkové v tomto případě sehrát roli exekutora. "Pokud jde o daňová řízení, tedy i pokuty a poplatky, magistrát skutečně může vystupovat v pozici exekutora. Jiná situace je při vymáhání nájemného, tam tento způsob využít nemůžeme," řekla chomutovská primátorka.

Primátorka Chomutova Ivana Řápková v ranním Interview Radiožurnálu - záznam najdete zde.

Veřejný ochránce práv a kritik Otakar Motejl postup chomutovské radnice situaci sleduje, zasáhnout ale může až na přímý podnět od občanů. Žádný takový zatím nedostal. Osobně si Motejl myslí, že primátorka Řápková jen sbírá politické body před nadcházejícími volbami. Město naopak podpořili primátoři statutárních měst.

Chomutov eviduje pohledávky za téměř čtvrt miliardy korun. Dlužníků je na čtyři tisíce.

Motejl v rozhovoru pro Rádio Česko také řekl, že město za situaci může samo, protože pokuty a daně nevymáhalo včas a nechalo narůst dluhy do obrovských částek. Přitom si muselo být vědomo, že dluhy budou po pěti letech promlčeny.

"Kdyby průběžně pokuty vybírali, nemohly ty dluhy narůst do tak astronomických částek. Vůbec nechápu, jak mohl takový absurdně vysoký dluh vůbec vzniknout. Jestliže dám někomu pokutu 500 korun za to, že kopl do popelnice, tak bych se měl starat o to, aby z něj během 14 dnů těch pět set korun vyrazil," prohlásil Motejl.

Ombudsman také připomněl, že každému občanovi musí i po exekuci zbýt peníze ve výši dvojnásobku životního minima, tedy 6252 Kč na jednoho člověka. "To je novela občanského soudního řádu z 20. července 2009, která je do značné míry reakcí na zabavování sociálních dávek v Chomutově," vysvětlil Motejl.

S exekucemi v Chomutově nesouhasil ve vysílání Rádia Česko veřejný ochránce práv Otakar Motejl - záznam najdete zde.

Šéf vládní agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček zdůraznil na příkladech z dalších měst, například Kladna nebo Orlové, význam terénní práce pro vyvedení dlužníků ze sociální pasti. V pořadu Radiofórum Českého rozhlasu 1 uvedl, že toto ale neslyší z Chomutova, aby se represe spojovala s prevencí.

Politoložka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické doplnila, že tato aktivita chomutovské primátorky Ivany Řápkové je spíš venkovním okázalým efektem. V pořadu Radiofórum Českého rozhlasu 1 poukázala na určitý, ale zároveň dvojsečný vliv chomutovských exekucí na voliče ODS.

Šéf vládní agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček a politoložka Vladimíra Dvořáková z VŠE o chomutovských exekucích v Radiofóru ČRo 1 - záznam najdete zde.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22767
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003