Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.10.2023 04:45

Boj s extremismem musí každý začít u sebe
18-08-2009  Lída Rakušanová


Dům ve Vítkově po žhářském útoku (Foto: www.hzsmsk.cz) Takoví hodní kluci, diví se sousedé zadržených z Horního Benešova, podezřelých z toho, že v dubnu hodili ve Vítkově do domu spící romské rodiny zápalné lahve. A spořádaní: Jeden pracoval u technických služeb, druhý právě odmaturoval na stavebním učilišti. Snad byli jen trochu nápadní svými "extrémními názory", připouští pan starosta. Ovšem jenom "verbálně", dodává spěšně.

Nejsou určitě sami v tom druhdy vysídleném kraji bez kořenů, s vysokou nezaměstnaností. S Romy přitom přímo v Horním Benešově, jak zjistil reportér LN, žádné konkrétní problémy nikdy nebyly. Ve vazbě jsou teď čtyři obvinění. A policie se údajně snaží zjistit, jestli to nebyli jen "pěšáci". Jestli je neřídil někdo v pozadí. V uplynulých deseti letech došlo totiž jenom na Bruntálsku k asi dvaceti obdobným útokům. Skoro to vypadá, jako by útočníci zkoušeli různé strategie. Na internetu se mezitím extremisté navzájem varují před rozsáhlými policejními raziemi a radí, jak je třeba se chovat. A tvrdí přitom, že zprávy o chystané policejní ofensivě mají údajně od "dobře informovaného zdroje z ministerstva". Což může být samozřejmě jen zastírací manévr. Jenže co když ne. Co když se naopak blížíme situaci, kterou nedávno popisoval renomovaný maďarský spisovatel Peter Nadas v německém tisku, když svou zemi viděl na okraji pravicově extremistického převratu? Podle jeho slov maďarský stát v podstatě přestal existovat, je prožraný korupcí, která se stala paralelním ekonomickým systémem. Mezi vrstvou bohatých a zámožných lidí a frustrovanou většinou neexistuje spojnice.

To, co dříve tvořilo pospolitost, zmizelo. Policejní odbory se dohodly s pravicovými extremisty, takže se nelze divit, že se v Maďarsku útoky na Romy nikdy nevyšetří, tvrdí maďarský spisovatel Peter Nadas.

Faktem je, že v Maďarsku se za poslední dva roky stalo obětmi rasového násilí nejméně 8 Romů. Naposled tam v srpnu zastřelili v jedné z obcí na východě země Marii Balogovou a její 13letou dceru. Pár měsíců předtím zase útočníci zapálili dům a když z něj vyběhl mladý Rom s pětiletým synem, oba je zastřelili.

V ČR se zdá být situace jiná: po útoku ve Vítkově se policie i vláda rozhodly k rázné akci. Ministr Pecina se chystá v září předložit novou žádost o zrušení krajně pravicové Dělnické strany, se kterou vláda před půl rokem neuspěla kvůli tomu, že ji Langrovi úředníci odbyli. Nezbývá než doufat, že teď bude odůvodnění pečlivější. Zároveň je ale nutné stejně rázně pokračovat i v programu integrace Romů. Od projektů, které jim dají šanci pracovat,- včetně například ve smíšených policejních hlídkách- až po odstranění ghett, do kterých byli v řadě měst v uplynulých letech sestěhováni. Tento poslední krok se ovšem nemůže zdařit, pokud na integraci nebude participovat celá společnost.

Paní Siváková se svým druhem a s dětmi bydlí dodnes na provizorní ubytovně, protože se jim zatím nepodařilo koupit si z vybraných peněz nové bydlení. Nikdo je totiž za sousedy nechtěl. To je přesně ten problém, kde je třeba začít: Romové se musí zeptat sami sebe, proč tomu tak je. A my ostatní si musíme přiznat, že je pokrytectví tvrdit, že proti Romům vůbec nim nemáme, pokud jsou "slušní", když jim ani nedáme šanci, aby to dokázali.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22760
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003