Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 08:11

Policie zatkla podezřelé ze žhářského útoku ve Vítkově
13-08-2009  Martin Knitl, Andrea Čánová, Alice Kottová, Michal Schoffer


Policisté zatkli dvanáct lidí podezřelých ze žhářského útoku na dům romské rodiny ve Vítkově. Podle neoficiálních informací kriminalisté zadrželi skupinku pravicových extremistů na Bruntálsku. Policisté teď vyslýchají podezřelé i svědky.

Krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová uvedla, že v současné době nelze k případu sdělit bližší informace, protože by to ohrozilo vyšetřování.

"Ano mohu potvrdit, že se jedná o kauzu Vítkov. Jedná se o počátek vyšetřování. Provádějí se úkony trestního řízení, což je velmi náročná práce. Je nutno zrealizovat úkony v termínu. Z tohoto důvodu prozatím žádné podrobnější informace poskytovat nebudeme," řekla Andělová.

O nic sdílnější nebyli zatím ani policisté, kteří odkazují na zítřejší mimořádnou tiskovou konferenci. "V této chvíli není možné blíže specifikovat, o jaký skutek se jedná," uvedla krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Romský aktivista: Celé je to jedna skupina

Žháři vhodili v dubnu do domku obývaném devítičlennou romskou rodinou tři zápalné láhve s benzínem. Při požáru se nejvážněji zranila dvouletá Natálka, která je stále v péči lékařů ostravské fakultní nemocnice.

Rodiče Natálky vyjádřili velkou naději na vyřešení ostře sledované kauzy. Ostravský romský aktivista Kumar Vishwanathan je přesvědčen, že za vším jsou extremisté, kteří zapalovali domy nejen v tomto případě.

"Vítkov není první. Jsme přesvědčeni, že tady v celém okolí je to jedna skupina. Já doufám, že bude spravedlivý soud a chválím policii," uvedl Vishwanathan.

Kriminalistka Petra Svobodová už dříve Českému rozhlasu potvrdila, že na Bruntálsku je extremismus vážným problémem.

"Problematiky extremismu nás trápí ze všeho nejvíc. Je to latentní trestná činnost a jsou zde sympatizanti s tímto hnutím. V rámci okresu je v každém městě vždy někdo takový," řekla Svobodová.

V to, že se tento závažný případ z letošního dubna, chýlí ke konci, doufá i vítkovský starosta Pavel Smolka.

"Jsem rád, že policie už je ve fázi, kdy někoho vyslýchá, třebaže zatím nemáme bližší informace o tom, kolik lidí bude obviněno, z jakých trestných činů. Jeví se to tak, že by se to mohlo minimálně pohnout k nějakému obvinění," uvedl Smolka.

Podle právníka Petra Černého vše nasvědčuje tomu, že šlo skutečně o rasově motivovaný útok. "Zatím na to ty indicie, hlavně skutečnost, že jde o organizovanou skupinu založenou na extremistickém základě, opravdu ukazují. Výška trestu pak závisí na tom, jestli to soud bude považovat za ublížení na zdraví nebo pokus o vraždu," řekl Černý Radiožurnálu.

Státní zástupce v Ústí nad Labem Petr Černý v Radiofóru
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22739
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003