Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 14:53

Husinec žádá policii, aby z obce odvedla rumunské Romy
01-08-2009  Peter Gabaľ


Foto: ČTK Rumunským Romům utábořeným na břehu Vltavy v Husinci u Prahy hrozí, že budou muset obec opustit. Romové čekající na uzdravení svého příbuzného táboří na pozemku, který jim pronajal jeho majitel. Nezabezpečil však základní hygienické podmínky pro jejich pobyt. Vedení obce proto žádá policii, aby pozemek s romským ležením do nedělního poledne vyklidila. ČTK to řekla starostka Marie Těthalová. Podle ní obec nebude v žádném případě financovat žádné mobilní toalety ani pitnou vodu. Názor vedení obce se změnil narychlo. Ještě v sobotu odpoledne starostka uváděla, že je obec ochotna zajistit cisternu s pitnou vodou a mobilní záchod, a náklady až zpětně vymáhat po majiteli pozemku. Husinečtí tehdy mínili, že by nebylo správné přesouvat problémy se skupinou Romů čítající několik desítek lidí na další nic netušící obce.

Policie zatím prostranství vyklízet nehodlá. "Zasahovat bez soudního rozhodnutí a vykazovat ty osoby nemůžeme," řekla ČTK policejní mluvčí Štěpánka Zatloukalová. Důvodem k zásahu na soukromém pozemku by podle ní mohlo být pouze ohrožení zdraví a životů lidí; k ničemu takovému však podle ní zatím v romském ležení nedochází. Podle starostky Romové porušují několik zákonů, s tím však policisté nesouhlasí. "Vím, že to těm lidem vadí, ale není to protizákonné jednání," prohlásila policejní mluvčí.

Situaci v romském tábořišti si v sobotu ráno přišlo prohlédnout přes deset aktivistů krajně pravicové Dělnické strany. Jejich vycházka za asistence desítek policistů včetně členů antikonfliktního týmu i zásahové jednotky se psy se však obešla bez jakýchkoli incidentů. Extremisté po několika desítkách minut odešli. Jednoho z nich, který byl celostátně hledaný si však na svou služebnu odvezli policisté.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22675
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003