Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.09.2023 01:43

Vláda zavádí protiopatření za kanadská víza
14-07-2009  Martin Hromádka, Václava Vařeková, Nikola Bojčev


Premiér Jan Fischer (vpravo) a ministr zahraničí Jan Kohout (Foto: ČTK) Česká vláda se rozhodla podniknout odvetné kroky proti obnovení víz do Kanady. Premiér Jan Fischer po mimořádném zasedání kabinetu oznámil, že Česká republika zavádí vízovou povinnost pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů. Zpět do Prahy také povolává svého velvyslance v Kanadě.

Hlavním cílem vlády je podle Fischera co nejrychlejší obnovení bezvízového styku mezi oběma zeměmi. Česko také čeká podporu Evropské unie. Dnes večer nebo zítra by měl premiér mluvit s šéfem Evropské komise José Barrosem.

"Podle rozhodnutí vlády zahájí ministr zahraničí proceduru ke spuštění takzvané klauzule solidarity a oznámí Evropské komisi, že Kanada vůči České republice zavedla vízovou povinnost s tím, že do tří měsíců by Evropská komise měla navrhnout další kroky vůči Kanadě," uvedl Fischer.

Vízová povinnost pro desítky držitelů kanadských služebních a diplomatických pasů začne podle premiéra platit v nejbližší době. Česká republika vzhledem ke členství v EU nemohla vyhlásit plošnou vízovou povinnost pro všechny kanadské občany.

Vláda také povolala do Prahy našeho velvyslance v Kanadě, což fakticky znamená jeho stažení. Vývoj okolo víz bude navíc monitorovat ministr zahraničí Jan Kohout, který na konci srpna pojede do Kanady na mezistátní návštěvu. Kohout kritizoval hlavě způsob, jakým ho kanadská diplomacie o zavedení víz informovala, tedy telefonicky. Nótu dostal šest hodin před zavedením vízové povinnosti.

Do čtvrtečního rána mohou Češi žádat o víza na letišti, potom ve Vídni

Kanada obnovila víza pro české občany od dnešního rána. Důvodem tohoto kroku je podle Ottawy vysoký počet žadatelů o azyl z České republiky, v drtivé většině Romů. Prvních 48 hodin, tedy do čtvrteční šesté hodiny ráno našeho času, mohou čeští občané zažádat o vízum až na letišti po příletu do Kanady. Potom už budou muset mít vízum vydané kanadským zastupitelstvím.

Obnovení vízové povinnosti přichází v nejhorším možném období. Do Kanady totiž v létě podle viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury cestuje měsíčně na 4000 českých turistů. "V tuto chvíli má zakoupený zájezd nebo letenku do Kanady jednoznačně více než tisíc českých lidí. Přede všemi stojí problém vyřídit si víza a nejhůře jsou na tom ti, kteří odlétají do konce týdne," uvedl Okamura.

Před jedenáctou hodinou odletěla z Ruzyně do Toronta pravidelná linka Českých aerolinií se 178 cestujícími na palubě. Mluvčí společnosti Hana Hejsková Radiožurnálu řekla, že zavedení vízové povinnosti pro naše turisty žádné komplikace nepřineslo. "Všem cestujícím byl při odbavení k dispozici imigrační úředník kanadské strany, který je informoval o tom, co je po příletu do Kanady čeká. Odbavení proběhlo hladce, přímo na přepážce se nikdo nerozhodl, že let nebude absolvovat," uvedla Hupáková.

Vyřizování víz komplikuje Čechům fakt, že nejblíže je dostanou na kanadském zastupitelském úřadu ve Vídni. Zažádat o víza mohou i v Praze, celá procedura se tím ale zdrží. "Kanadská ambasáda pouze přepošle žádost do Vídně. Je to spíš pohodlnější varianta pro ty, kteří tolik nepospíchají," doplnil Okamura. Víza do Kanady je možné obstarat i v dalších městech jako je Londýn, Berlín nebo Řím.

Každý žadatel o vízum bude muset dokázat, že jeho návštěva je krátkodobá, že nezůstane v Kanadě déle, než je dovoleno, a že má dost peněz na pokrytí nákladů pobytu. Samozřejmostí je dobrý zdravotní stav a trestní bezúhonnost, to znamená žádný záznam v rejstříku.

Kanada víza obnovila dva roky od jejich zrušení. Vízová povinnost platila od roku 1997 kvůli tomu, že už v minulosti se Ottawa potýkala s vysokým počtem českých žadatelů o azyl. Ti se usazují hlavně v Hamiltonu a v Torontu v provincii Ontario na východě země. Pro provinční vládu a místní úřady to znamená zvýšené náklady na sociální služby a v poslední době i mediální a politický problém.

Tématu kanadských víz jsme se podrobně věnovali ve vysílání Radiožurnálu. Zde si můžete poslechnout následující pořady:

Kanada opět zavedla vůči České republice víza (Ranní interview)

Milena Vicenová, velvyslankyně ČR při EU k vízům do Kanady (Ranní interview)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22581
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003