Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.03.2023 09:24

Kanada chce otázku víz řešit s českou vládou ještě dnes
13-07-2009  Marika Táborská, Veronika Malá


Jan Kohout (Foto: www.eu2009.cz) Jestli budeme potřebovat víza pro cestu do Kanady, bychom se měli dozvědět v nejbližších hodinách. Kanadská strana se kvůli tomu ještě dnes chce spojit s českou vládou. Po jednání kabinetu to řekl ministr zahraničí Jan Kohout.

"Novou informaci jako takovou nemám; žádné oficiální sdělení z kanadské strany zatím nemám, ale to sdělení nějaké očekávám," uvedl dnes šéf české diplomacie.

"Kanadská strana projevila zájem na vysoké úrovni se s námi spojit. Čili my můžeme předpokládat jakési oznámení a rozhodnutí, ale nepředjímal bych v tuto chvíli, co bude jeho obsahem," dodal ministr.

Zítřek je doposud posledním termínem, o kterém Kanada uvažovala jako o možném datu opětovného zavedení víz pro občany České republiky. Vede ji k tomu nárůst počtu žádostí o azyl.

Podle premiéra Jana Fischera je rozhodnutí plně v rukou kanadské strany, česká reakce na případné zavedení víz bude "přiměřená a patřičně sebevědomá". Kromě dvoustranných opatření chce Česko zaangažovat do věci i Evropskou komisi.

"V této věci jsem měl obšírný telefonický rozhovor s šéfem Evropské komise Barrosem. Zítra odjíždím do Štrasburku přednést zprávu o předsednictví nově komponovanému Evropskému parlamentu, při té příležitosti i tam mám schůzku s panem Barrosem; kromě jiných témat bude na stole i tato otázka," uvedl Fischer.

V neděli přitom ministr Kohout prohlásil, že vyjednávání s Kanadou ohledně případného obnovení vízové povinnosti přinesla obrat. Kanadská vláda prý poté, co do debaty zasáhla Evropská komise, znejistěla. České televizi Kohout v neděli řekl, že podle jeho názoru Ottawa v úterý víza pro české občany zřejmě nezavede.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22578
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003