Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2023 07:48

Soud v Budapešti rozpustil Maďarskou gardu
02-07-2009  Gregor Martin Papucsek, Lenka Rafelová


Budapešťský odvolací soud rozpustil krajně pravicovou Maďarskou gardu. Potvrdil tak verdikt prvoinstančního soudu. Okolo budovy už ráno policie rozmístila své jednotky a kovové kordóny. Policie tak chtěla zabránit demonstracím. Maďarská garda a krajně pravicové strana Hnutí za lepší Maďarsko, která tento spolek založila, svolala proto demonstraci na podvečer do centra Budapeště.

Prokuratura iniciovala vloni v březnu rozpuštění gardy kvůli protiromským štvavým aktivitám a burcovaní vášní proti jiné rase. Případu se ale hned zpočátku vzdala soudkyně, protože jí bylo vyhrožováno.

Nový soudce vynesl vloni v prosinci verdikt, který měl stranu rozpustit. Proti tomu se krajně pravicové hnutí ale odvolalo. Nyní verdikt potvrdil i odvolací soud. Hnutí za lepší Maďarsko chce požádat o opravný rozsudek Nejvyšší soud. Pokud to nepomůže, chce s případem jít až před Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Polovojenský spolek vyvolává obavy také v zahraničí. Členové Maďarské gardy se hlásí k odkazu uherských králů a otců Maďarska.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22563
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003