Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 14:52

Romské děti z Dobré Vody oslavily konec školního roku se skauty
01-07-2009  Eva Haunerová


Děti si vyzkoušely například obří trampolínu, skákací síť nebo překážky na vysokých lanech (Foto: Eva Haunerová) Občanské sdružení Český západ uspřádalo v Dobré Vodě v sobotu 27. června ve spolupráci s plzeňským skautským oddílem Vločka akci Skautské soutěže jako oslavu konce školního roku. Přes čtyřicet dětí, dospívajícíh i rodičů si během dopoledne a odpoledne vyzkoušelo například obří trampolínu, skákací síť nebo překážky na vysokých lanech. Akce byla dalším příkladem toho, jak se Český západ snaží přirozenou cestou propojovat svět romský a svět český.

Skupinka 16 skautů a skautek připravila pro místní romské děti skutečně pestrou směsici aktivit. Dopoledne od 10 do 12 hodin a znovu po obědě od 13.30 do 15 hodin děti sbíraly za různé disciplíny razítka, která později mohly vyměnit za lákavé ceny. „Kromě lanových aktivit, které přilákaly i dospělé, děti skládaly obří puzzle, procházely bludištěm, střílely z luku nebo zápasily s dlouhými látkovými hady. Velmi oblíbená byla také lentilková soutěž nebo malování na obličej. Dívky se nejčastěji proměňovaly ve víly, kočičky či pestrobarevné motýly, chlapci naopak dávali přednost tygrům, Batmanům či různým strašidlům,“ přibližuje program akce Jana Hynková, koordinátorka volnočasových aktivit Českého západu. „Skauti a skautky z oddílu Vločka byli v Dobré Vodě poprvé již vloni, kdy si pro děti připravili Dětský den. A protože i letos byli všechny děti a jejich rodiče nadšené, skauti přislíbili, že přijedou příští rok znovu,“ doplňuje Jana Hynková, která si velmi pochvaluje dosavadní spolupráci se skauty. „Ceníme si toho, že děti mohly vyzkoušet aktivity, s kterými by se jinde jen stěží setkaly. Navíc je skvělé, že soutěže připravují dospívající holky a kluci, mnohdy jejich vrstevníci, se kterými děti snadněji komunikují,“ uzavírá Jana Hynková.

Akce byla financována z programu Transition Facility Evropské unie a ceny do soutěží věnoval skautský oddíl Vločka z Plzně.

Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi a okolí na Karlovarsku. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, zajišťuje individuální doučování dětí, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé a zapojuje občany do veřejného života. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22541
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003