Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.06.2023 23:00

Ústecký soud dal za pravdu kritikům exekucí v Chomutově
26-06-2009  Marika Táborská, Tomáš Šácha


Exekutor bude muset vrátit peníze, které vybral od chomutovských dlužníků. Rozhodl o tom Krajský soud v Ústí nad Labem. Exekutor peníze vybíral hned po vyplacení sociálních dávek, přímo v místnosti chomutovského magistrátu. Proti tomu se dlužníci odvolali.

Jak Českému rozhlasu řekl mluvčí ústeckého krajského soudu Vilém Šetek, postup exekutora nebyl správný. "Lze samozřejmě zabavit dlužníkovi i finanční hotovost, to znamená peníze, avšak v tomto případě šlo o sociální dávku, a ta této exekuci nepodléhá."

Podle mluvčího soudu by exekutor mohl dávku zabavit jen tehdy, pokud by například došlo k jejímu zneužití. "Pokud by za to byly nakoupeny nějaké jiné věci, které neslouží k tomuto účelu, bylo by potom možné to samozřejmě postihnout."

"Ale tady šlo o případ, kdy sociální dávka byla vyplacena, byla rovnou odebrána exekutorem a fakticky těm adresátům, těm poživatelům sociálních dávek nebylo vůbec umožněno použít ty peníze k tomu účelu, ke kterému jsou ze zákona určeny," vysvětlil mluvčí Šetek.

Exekutor tak bude muset vybrané peníze vrátit a v exekuci pokračovat jinak. Chomutov s rozhodnutím soudu nesouhlasí, verdikt ale bude respektovat. Primátorka Ivana Řápková je odhodlaná v exekucích pokračovat.

"My budeme v exekucích rozhodně pokračovat, i když jiným způsobem. A to proto, že by to bylo nespravedlivé vůči těm, kteří také dluží, ale dávky neberou, normálně pracují a své pohledávky splácí," řekla primátorka Chomutova.

Exekuce dávek v Chomutově v minulosti kritizovali ombudsman Otakar Motej a ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Chomutovská radnice je obhajovala právním rozborem, který si nechala udělat.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22535
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003