Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.03.2023 23:08

Česko má antidiskriminační zákon, vyhne se tak sankcím Evropské komise
18-06-2009  Milena Štráfeldová


Jiří Pospíšil Sněmovna přehlasovala veto prezidenta a po třinácti měsících odkladů schválila antidiskriminační zákon. Česká republika byla poslední zemí Evropské unie, které tento zákon dosud chyběl. Jeho přijetím se vyhnula sankcím a mnohamilionovým pokutám, kterými jí hrozila Evropská komise.

"Návrh, který tu dnes projednáváme, je ve srovnání s jinými členskými zeměmi Evropské unie zcela standardní. Není ani lepší, ani horší," řekl ve středu poslancům exministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil. Přijetí zákona pak ocenil:

"Důležité je, že ten zákon pomůže českým občanům, protože stanovuje právo na rovné zacházení. A v případě, že by bylo toto právo porušeno, má občan možnost obrátit se na soud."

Zákon zakazuje diskriminaci například v přístupu k zaměstnání, podnikání, vzdělání či zdravotní péči. V různých podobách putoval parlamentem od r. 2005. Loni v květnu ho vetoval prezident Václav Klaus. Podle něj jde o zbytečnou, kontraproduktivní a nekvalitní normu. Klausovo veto nyní přehlasovalo 118 poslanců, většinou z ODS a ČSSD. Pro byli i zelení. Podle místopředsedkyně Strany zelených Kateřiny Jacques je přijetí zákona pro Českou republiku mimořádně dobrá zpráva:

Jiří Paroubek (Foto: ČTK) "Jednak jsme zajistili občanům ČR stejné zacházení jako ve zbytku Evropské unie. A za druhé se zdá, že jsme Českou republiku uchránili před ohromnými sankcemi, které by vyplývaly ze zahájení již šesti řízení proti České republice v tuto chvíli."

Podle sociálních demokratů má však zákon své nedostatky. Předseda ČSSD Jiří Paroubek je chce po dohodě s neziskovými organizacemi opravit novelou:

"Pokud bude sociální demokracie úspěšná v říjnových volbách, tak provede zásadní změny v tomto zákoně, tak aby byl v řadě směrů jasnější a obsáhlejší."

Podle poslankyně ČSSD Anny Čurdové je ochrana občanů před diskriminací i v tomto zákoně slabá:

"Oběti diskriminace i nadále zůstanou odkázány jen na soudní řízení. Kompetence správních úřadů jsou nedostatečné nebo zcela chybí."

Proti zákonu se znovu postavili komunisté:

"My jsme drželi svůj postoj, že tento návrh zákona je ještě méně antidiskriminační, než se tváří, a proto jsme jej jako ve všech minulých hlasováních nepodpořili," uvedl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. S normou nesouhlasila ani místopředsedkyně lidovců Michaela Šojdrová:

Otakar Motejl (Foto: ČTK) "Tento návrh komplexního zákona já považuji za natolik obecný, že nic reálného lidem nepřináší. Je to jen určité politické alibi, naplnění jakési povinnosti vůči evropské směrnici, a proto jsem se zdržela."

Podle ustanovení zákona se případy diskriminace má nově zabývat Úřad ombudsmana. Otakar Motejl dosud nedokázal odhadnout, o jak rozsáhlou agendu půjde.

"Možná, že těch stížností budou stovky, možná nebude žádná."

Pokud by Česká republika antidiskriminační zákon nepřijala, hrozily by jí pokuty v řádu desítek milionů korun. Evropská komise se již v těchto dnech chystala proti Česku zahájit řízení.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22519
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003