Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.09.2022 07:10

Z cukru a ze soli
18-06-2009  Martin Schulz


Foto: Štěpánka Budková V pondělí pršelo. Poměrně hustě, alespoň na severu Čech, v Litoměřicích. Na sraz Dělnické strany (a jejích satelitů), která se tam chystala uspořádat protestní demonstraci proti policejnímu zásahu, který několik dní před tím zachytil některé pravicové extrémní aktivisty, dorazil jeden (slovy: jeden) člověk. Taková informace našince doopravdy potěší...

Vzhledem k tomu, že podobně mizerná byla účast domácích "soukmenovců" i na dalších plánovaných protestních akcích, mohlo by to napovídat, že stačí menší policejní "strašení" a trocha té nepřízně přírody a máme tu po extremismu.

Tak jednoduché to ale nebude. Relativně krátká účast Dělnické strany (a jejích nezakrytě neonacistických satelitů, které - ať to páni vyšetřovatelé překrucují ze všech stran - k ní geneticky patří) v hlavních mediálních zpravodajstvích v týdnech před "eurovolbami", jí vynesla podporu více než jednoho procenta voličů. To je sice málo na zisk mandátu v Europarlamentu, avšak s přehledem to stačí na to, abychom my všichni, prostřednictvím státního příspěvku, dodali této partaji téměř milión korun. Jen tak, za to, že umí vystrčit nos...Nyní mají alespoň do základu prostředky na to, vystrkovat jej o něco viditelněji.

Relativní úspěch neonacistů v jakémkoli převleku, byť i za jakési "nic-než-národovce", je dalším potvrzením skutečnosti, k níž se žádný ze špičkových politiků nechce (a vlastně ani z titulu svého postavení nemůže) hlásit. Xenofobní podhoubí českých (moravských a slezských) duší dokáže hladce vygenerovat přízeň pro partu rádoby politiků, kteří operují lacinými populistickými hesly a neproveditelně jednoduchými návody na řešení společenských problémů. Ve chvílích, kdy představitelé pravicově extrémních skupin zahlaholí o tom, že je třeba rázně se vypořádat s nepracujícími, leč štědré sociální dávky pobírajícími Romy, najednou (světe, tedy "český světe", div se!) jim "vděční" spoluobčané div nelíbají holé lebky, když neohroženě kráčejí městem vypráskat tu "verbež", která - podle nich - má bezpracně parazitovat na naší jinak skvělé a skvěle fungující společnosti.

Romská otázka, pardon, pardon, "otázka sociálně nepřizpůsobivých spoluobčanů" přitom ne, že by nebyla (naprosto neúspěšně) řešena nějakých dvacet let. To se jen nenašla ta bájná "politická vůle" označit (v kterémkoli okamžiku oněch uplynulých let) stávající situaci pravými jmény a obsažnými pojmy. Navíc, nedá se říct, že by se situace nezlepšovala: jen se rozhlédněte - a skutečně pořádně! - kolem sebe. Možná, že neubývá oněch "sociálně nepřizpůsobivých spoluobčanů", ale na druhou stranu rozhodně přibývá "sociálně přizpůsobivých" - čtěme: pracovitých a vzdělaných Romů. Takže, co? Každý, kdo se tou otázkou alespoň okrajově někdy zabýval tuhle skutečnost nemůže přehlédnout.

Jinak řečeno - z mého úhlu pohledu - jsou "sociálně nepřizpůsobivými spoluobčany" právě ti neonacisté. Jsou to právě oni, kteří se, vedeni neuchopitelným a nepochopitelným resentimentem vůči zvěrské ideologii a vražednému totalitnímu režimu, vymezují vůči společnosti, která (troufám si věřit) nechce nějaké návraty ani k rasisticky kastované společnosti, natož k totalitě.

Je s podivem - i když vlastně ne, píši o tom nějakých dvacet let, tak čemu se divím, že? - že politická vedení země se jednak poměrně laxně (až na výjimky) vymezovala vůči rasistickým projevům části politické scény, a že nenalezla veřejnosti srozumitelnější výklad svých přístupů. Všichni víme, že onen bájný "bolševik" dokázal zhýčkat naše nynější "sociálně nepřizpůsobivé spoluobčany" natolik, že považují za normální, že už po celé generace jsou jejich hlavním zdrojem obživy sociální dávky. Proč ale k tomuto stavu nedokázali najít vhodný postup ani naši bájní a mýtičtí "demokraté" všeho druhu a všemožné politické příslušnosti?

A ještě jedna, pro mě osobně obzvlášť zajímavá podrobnost: řekněte mi, prosím, čím to asi je, že poměrně rasantní zásah protiextrémistického oddělení policie proběhl téměř okamžitě po té, co ministerstvo vnitra opustilo jeho předposlední vedení. Řeknu to ještě jinak: jako skutečnému Neználkovi mi přijde pozoruhodné, že zásah proti neonáckům najednou hladce proběhl téměř okamžitě po nástupu "přechodné a úřednické" vlády. Jako by bývalá a politická vedení Ministerstva vnitra nechtěla proti extrémistům zasahovat. Nebo na to existuje nějaké vysvětlení, které mi nepřijde na mysl?
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22518
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003