Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.01.2023 23:34

Obce a města mají manuál, jak čelit akcím extremistů
18-06-2009  Martin Hromádka, Květa Moravcová


Foto: Štěpánka Budková Konec demonstrací extremistů v Čechách má zajistit manuál pro obce a města, který dnes představilo ministerstvo vnitra. Brožura vychází z vládní strategie boje proti extremismu, který zhruba před měsícem schválila ještě koaliční vláda.

Ministerstvo vnitra nechalo vytisknout zhruba 5000 manuálů. Dostanou je především obce a města, která už přišla s extremismem do kontaktu.

Místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech si spolupráci se státem na vzniku brožury pochvaluje. "Metodická pomůcka vznikala zhruba od února letošního roku právě na popud starostů ze Svazu měst a obcí a myslím si, že by měla být velice dobrou pomůckou starostům, kteří přijdou s problematikou do styku," uvedl Jech.

Starostové a primátoři najdou v manuálu celkový pohled na právo shromažďovací, podle ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Martina Linharta obsahuje také praktické informace o tom, jak spolupracovat s policií.

"Poskytuje opravdu komplexní komentář zákona a toho, jak s ním pracovat. Poskytuje i něco navíc, a to je právě, jak spolupracovat s policií, co jim policie může nabídnout a jak využívat například služeb městských policií, které mají na svém území. Takže je to komplex a průřez veškerou touto problematikou," vysvětlil Linhart. Nejdůležitější je podle něj to, že manuál obcím doporučuje zkoumat skutečný, nikoliv nahlášený důvod oznámené demonstrace nebo protestu.

Shromažďovacím zákonem se minulý týden zabývala i Poslanecká sněmovna, která schválila jeho novelu. Ta by měla dát obcím více možností, jak extremistické akce nepovolit. Lhůtu, v níž musí úřady rozhodnout, totiž mění ze tří kalendářních na tři pracovní dny.

Nejasná zůstává role tajných služeb v boji proti extremismu. Podle prvního náměstka ministra vnitra Jiřího Komorouse by měly hrát významnější roli. "Návrh dopisu, který bude panu ministrovi předložen na jednání vlády, počítá také s tím, aby zpravodajské služby tohoto státu aktivně předložily návrh eliminačních opatření vůči extremistickým seskupením," řekl Komorous.

Podle Linharta je to ale trochu jinak. "Co se týče spolupráce zpravodajských služeb v oblasti extremismu, tak je to spolupráce mezi policií a zpravodajskými službami. Zpravodajské služby mají nějaké své úkoly a zejména je to o Bezpečnostní informační službě, ta má spoustu informací, které jsou leckdy využitelné, když se dají dohromady právě s informacemi policejními," podotkl Linhart.

Komorous také ustanovil pro boj s extremismem tři pracovní skupiny. Jejich úkolem je co nejrychleji popsat problematiku extremismu v Česku.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22517
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003