Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 07:46

Vnitro představí manuál pro obce, jak postupovat proti akcím extremistů
18-06-2009  Katarína Brezovská, Nikola Bojčev


Foto: Štěpánka Budková Obce dostanou manuál, který jim poskytne rady, jak postupovat proti akcím extremistů. Tuto příručku jim pošle ministerstvo vnitra, na které se starostové čím dál častěji obracejí se žádostmi o pomoc při vydávání zákazů akcí radikálů. Manuál vznikl v rámci strategie boje proti extremismu a vnitro ho představí dnes.

Pravicový extremismus rozhodně nepolevil. A to ani přes snahy policie v posledních dnech. Zatčení deseti organizátorů koncertů, na kterých údajně podporovali nacismus a fašismus vyvolal dokonce nové akce. Radikálové pořádají pochody v českých městech. Posledním dějištěm byly České Budějovice, kde pochodovalo 40 nacionalistů za dohledu policie. Strážci zákona ale zasahovat nemuseli.

Dnes by ministerstvo vnitra mělo představit manuál pro obce, který doporučuje, jak postupovat proti akcím extremistů. Součástí příručky má být mimo jiné kalendář rizikových dní, kdy jsou akce extremistů nejčastěji. Dále to budou konkrétní kroky, jak nejlépe čelit ohlášením akcím.

Sněmovna navíc minulý týden schválila novelu shromažďovacího zákona. Zákon mění lhůtu pro rozhodnutí o konání oznámené akce. Ze tří kalendářních dnů to jsou tři pracovní. Teď ještě novelu musí schválit Senát a podepsat prezident.

Právě Václav Klaus vyzval k tvrdšímu postupu proti extremistům, hlavně neonacistům. Podle něj platné zákony nabízejí dost možností, jak podobným věcem čelit. Politici a starostové ale prý mají často strach všech zákonných možností využít. Aktivity neonacistů je podle prezidenta potřeba jasně odsoudit.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22516
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003