Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 25.09.2023 14:35

Sněmovna by měla rozhodnout o antiskriminačním zákonu
17-06-2009  Milan Kopp, Veronika Malá


Poslanecká sněmovna Znevýhodnění kvůli věku, pohlaví nebo etnické příslušnosti. Právě to má postihnout antidiskriminační zákon. Česká republika je v Evropské unii jediným státem, který takovou normu nemá. Poslanci o ní budou dnes znovu hlasovat poté co ji loni odmítl podepsat prezident republiky Václav Klaus.

České republice totiž kvůli tomu hrozí vysoká pokuta. K přijetí antidiskriminačního zákona se Česko zavázalo při vstupu do Evropské unie a jeho absence je tedy porušením závazků vůči Unii.

Jak vysoká by mohla případná sankce být, řekla Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová: "Výše minimální částky je pro Českou republiku je stanovena na částku jeden milion pět set osmdesát pět tisíc eur a kromě toho mohou být ukládány další částky v řádech milionů, každý den!"

Podle některých odborníků Česko antidiskriminační zákon nepotřebuje, protože jeho obsah řeší jiného normy. V poslanecké sněmovně ale má velkou naději na přijetí. Podporují ho jak ODS tak ČSSD.

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek připustil, že původně se zákonem nesouhlasil, nicméně nakonec se rozhodl změnit názor: "Po diskusi, kterou jsme udělali s představiteli neziskových organizací, docházíme k názoru, že je lepší mít špatný zákon antidiskriminační, něž-li žádný."

Dopady normy prezident považuje za velmi problematické, řekl Radiožurnálu v květnu loňského roku mluvčí Hradu Petr Hájek: "Vedle mnoha důvodů, které prezident uvádí ve svém dopise předsedovi Poslanecké sněmovny, říká také, že jde o prolomení principu přenesení důkazního břemene ze strany žalující na stranu žalovanou. Je to něco zcela nového a absurdního. A je to jeden z mnoha důvodů, pro který prezident tento zákon musel vrátit Poslanecké sněmovně."

Na téma antidiskriminace jsme hovořili také ve středečním Ranním interview Radiožurnálu.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22510
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003