Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2023 08:51

Všichni zadržení extremisté jsou podle policie členy Národního odporu
12-06-2009  Martin Hromádka, Jan Herget


Extremisté (Foto: ČTK) Deset obviněných, z toho pět ve vazbě - takový je výsledek úterní policejní akce Power, která zasáhla proti pravicovým radikálům. Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) sledovali extremisty od ledna 2008 a u všech deseti obviněných prokázali příslušnost k ilegální neonacistické organizaci Národní odpor.

Podle ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty všechny obviněné spojují koncerty neonacistických kapel. Od dubna 2008 podle něj zorganizovali jedenáct takových koncertů.

"Činili tak s vědomím, že na těchto koncertech dochází jak ze strany účinkujících, tak i ze strany diváků k šíření extrémně pravicových myšlenek neonacismu," uvedl Šlachta.

Extremisté (Foto: ČTK) Kriminalisté na případu, který vyústil v úterní zadržení desítky pravicových extremistů, pracovali podle Šlachty od počátku loňského roku. Koncerty se odehrávaly až do letošního února v celém Česku. Stíháni jsou jejich pořadatelé i lidé, kteří na nich vystupovali. Extremistická hesla údajně zazněla při zpívání písní.

Obviněným extremistům je podle policie mezi 24 a 42 lety. Za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka jim hrozí od tří do osmi let vězení. Na pět z nich uvalil ve čtvrtek brněnský soud vazbu, aby nemohli ovlivňovat svědky a pokračovat v trestné činnosti. Pět radikálů je stíháno na svobodě.

Policisté dnes také nepřímo potvrdili souvislost mezi zadržením pravicových extremistů a ochranou, kterou od čtvrtka poskytují dvacetiletému synovi premiéra Jana Fischera a rodině ministra vnitra Martina Peciny. Náměstek policejního prezidenta Jiří Houba řekl, že jde o preventivní opatření. Policie podle něho předpokládá, že pravicová extremistická scéna se bude nadále radikalizovat.

Národní odpor je jedním ze dvou nejvýznamnějších ultrapravicových uskupení v Česku. Hnutí je založeno na nadřazenosti bílé rasy a antisemitismu, hlásí se k ideologii nacionálního socialismu a používané symboly a kombinace barev odkazují k hitlerovskému Německu. Kolem Národního odporu se pohybují pachatelé rasově motivovaných trestných činů, jeho přívrženci se již dlouho účastní také akcí krajně pravicové Dělnické strany.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22497
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003