Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.01.2023 23:40

Policie rozjela razii na české neonacisty
09-06-2009  Jan Herget, Lenka Rafelová


Ilustrační foto: Štěpánka Budková Policie dnes spustila celorepublikovou akci proti neonacistům. Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu od ranních hodin provádí domovní prohlídky u špiček militantního hnutí Národního odporu v Praze a v Hodoníně. Některé neonacisty detektivové dokonce zadrželi. Mluvčí útvaru ale odmítla podat jakékoli podrobnější informace s tím, že akce ještě stále trvá.

Část zadržených si vybrala jako advokátku Kláru Slámovou, kterou o tom informovala policie. "Nemám žádné podrobnosti k tomu, z jakého konkrétního důvodu prohlídky probíhaly. Od tři čtvrtě na šest mě začali kontaktovat policisté, že si mě jednotliví zadržení volí jako právního zástupce. Já jsem se nemohla k domovním prohlídkám dostavit, protože to bylo v časných ranních hodinách a také proto, že bych tam nebyla nic platná," popisuje situaci Slámová.

Policie předvolala také samotnou advokátku. Slámová ale vnímá postup policie jako osobní útok: "Vyvstal tlak na mojí osobu, protože mě chtěli předat nějakou zásilku. Přibližně po hodině jsem se dozvěděla, že se má jednat o mé předvolání k podání vysvětlení na dnešní den. Beru to jako snahu odstranit mě z jejich obhajoby. Jinak si nedokážu představit, proč ode mě policie chce podání vysvětlení, když jsem stejně zavázána mlčenlivostí."

Slámová navíc kritizuje jednání policie: "Oficiálně mě vyzvali po telefonu, což je velice nestandardní postup."
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22486
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003