Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.09.2023 03:56

Výstava Každý máme jinou barvu představí kresby romských dětí z osady poblíž Jarovnice
02-06-2009  Muzeum romské kultury


V Muzeu romské kultury bude ve čtvrtek 11. května v 16:00 hodin zahájena výstava Každý máme jinou barvu, která představí kresby romských dětí z 1. Základní školy v Jarovnicích. Expozice potrvá do 18. října 2009.

Děti pocházející z mnohdy neutěšeného prostředí největší slovenské romské osady, která se nachází poblíž obce Jarovnice na východě Slovenska (dříve okr. Sabinov), zobrazují v hodinách výtvarné výchovy pestrý svět plný fantazie, barev a života. Tato díla vznikají díky výjimečnému přístupu jejich učitele Jána Sajka, který působí na škole již přes dvacet let. Práce jarovnických dětí jsou vysoce ceněny doma i v zahraničí, barevné malby obdivují návštěvníci desítek galerií a muzeí po celém světě.

Během své bohaté učitelské praxe si Ján Sajko vytvořil osobitou metodu výuky romských dětí – prostřednictvím romských příběhů, písní, tradic a bohaté historie, ale i na příkladech zajímavých romských osobností nejen rozvíjí dětskou kreativitu a umělecké cítění, ale pomáhá také dětem pochopit krásu romské kultury, poznat její jedinečnost a umožnit dětem být hrdý na to, že jsou Romové. Díky výjimečnému přístupu Jána Sajka i vedení školy se podařilo některým dětem postoupit až ke studiu na střední a ojediněle i vysoké škole.

Malba a umění jsou pro děti často jedinou možností, jak poznat jiný svět „venku“ – nejen fantazijní, barevný svět romských hudebníků, tanečníků, kovářů a dalších romských tradic, ale i reálný svět ležící mimo romskou osadu. Malí malíři z jedné z nejchudších osad ve střední Evropě vystavují své práce ve švýcarských, německých, japonských, francouzských a mnoha dalších galeriích, muzeích, knihovnách a univerzitách. Potlesk a uznání, které zde získají, jim dává aspoň trochu naděje pro těžký život u nich doma.

Pro výstavu v Muzeu romské kultury byly zvoleny obrazy prezentující různé výtvarné techniky (kresba, malba, kombinovaná technika...), ale i originální metody Jána Sajka (skupinová práce, malba na vyřazené školní lavice, výtvarný „překlad“ romských písní). Dva obrazy upomínají na ničivou povodeň v Jarovnicích, při níž zahynulo 50 obyvatel romské osady – tragicky při ní zemřeli také autoři kreseb. Prostor je věnován i dvěma výjimečným absolventům jarovnické školy – malíři Martinovi Kalejovi a vysokoškolskému pedagogovi Martinu Kalejovi.

Výstavu doprovází romské písně, jež jsou zobrazené na malbách. Návštěvníci si mohou v muzejním obchůdku zakoupit pohlednice, samolepky, puzzle a další krásné předměty s malbami jarovnických dětí.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22463
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003