Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2023 23:18

Počet českých žadatelů o azyl v Kanadě roste
22-05-2009  Gita Zbavitelová


Kanada zvažuje změny v přistěhovaleckém zákonodárství, které by umožnily sledovat, jak se odmítnutí žadatelé o azyl vracejí do svých původních zemí. Takové opatření by usnadnilo deportaci neúspěšných žadatelů, napsal kanadský list Globe and Mail. Nejmenovaný představitel ministerstva pro přistěhovalectví mu potvrdil, že za vysokým počtem žádostí o azyl českých občanů skutečně stojí Romové. Držitelé českých pasů jsou letos v počtu uprchlíků do Kanady na čtvrtém místě za Mexičany, Haiťany a Kolumbijci, napsal deník. Od ledna do března požádalo v Kanadě o azyl 653 českých občanů. Strmý růst počtu azylantů začal poté, co Kanada na podzim 2007 obnovila pro Čechy bezvízový režim.

Pro kanadské úřady je velmi složité deportovat neúspěšné žadatele o azyl, protože ti mají několik možností odvolání. Vysoký počet českých uchazečů také svou žádost často stáhne dřív, než ji úřady zamítnou, a pak "žijí ve stínu", jak se vyjádřil citovaný úředník ministerstva. Ottawu nejvíc znepokojují spekulanti a romské skupiny, které přistěhovalectví do Kanady propagují. Tvrdí Romům, že když přijedou do Kanady a zažádají o status uprchlíka, automaticky dostanou pracovní povolení. Podle ministerského úředníka tak nyní hrozí velmi reálné riziko, že Kanada víza opět zavede.

Totéž naznačil minulý týden i kanadský premiér Stephen Harper, když se v Praze účastnil summitu Evropské unie a Kanady. Přímo se sice o vízové povinnosti nezmínil, ale na dotaz, zda zavedení víz nehrozí, odpověděl, že jestli v přívalu českých žadatelů o azyl nenastane změna, bude Kanada muset nějak reagovat. Zatím budou Česko a Kanada hledat cesty, jak migraci a žádostem o azyl zabránit, řekl. Tehdejší premiér Mirek Topolánek podle kanadského listu nepřipustil, že by byli Romové v České republice pronásledováni.

Romská komunita v Kanadě to ale zpochybňuje a upozorňuje, že množství žádostí o azyl, které Kanada schválí, potvrzuje status Romů jako perzekvované skupiny, uvedl list. Připomíná také nedávné stanovisko Amnesty International, která vyjádřila znepokojení nad růstem násilných útoků na Romy ze strany českých krajně pravicových skupin. Romové podle Amnesty také dál trpí diskriminací veřejných činitelů i soukromých osob v řadě oblastí, jako je bydlení, školství, zdravotní péče a zaměstnanost, píše Globe and Mail.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22460
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003