Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 08:35

ČT: Neznámí útočníci hodili ve Zdibech zápalné lahve na dům romské rodiny
27-05-2009  Martin Hromádka, Jakub Šídlo


Dům ve Zdibech po žhářském útoku (Foto: Jana Huzilová) V noci z neděle na pondělí zaútočili neznámí žháři na romskou rodinu ve Zdibech u Prahy. K domu, kde rodina spala, hodili dvě zápalné lahve. Členům rodiny nic nestalo a požár se jim podařilo včas uhasit. O případu informovala Česká televize.

Podle televize pachatel hodil na zeď lahve se zatím nezjištěnou hořlavinou. Od ní se vzňala rozvodná skříň a požár zničil také několik párů bot, které pod ní byly.

"Švagr spal s manželkou a dětmi nahoře a slyšel něco rychle odjet, tak vyběhl ven a viděl hořet. Zavolal na mě a začali jsme všichni hasit. Bylo to cílené, jedna pod okno a jedna ke dveřím, aby člověk nemohl utéct," popsal útok v České televizi jeden ze členů postižené rodiny Martin Rybín.

Dům ve Zdibech po žhářském útoku (Foto: Jana Huzilová) Okolnosti případu vyšetřuje policie. Neznámý pachatel je podezřelý z pokusu o obecné ohrožení. "Nemáme potvrzeno ani vyloučeno, že by se jednalo o rasově motivovaný čin," řekl pro ČT mluvčí policie Praha-venkov Zdeněk Chalupa. Škoda byla předběžně vyčíslena na 10.000 korun.

Podobný útok se stal před pěti týdny ve Vítkově na Opavsku. Do domu tehdy vletěly tři zápalné láhve, při požáru utrpěli popáleniny dvouletá dívka a její rodiče. Děvčátko stále zůstává ve vážném stavu v nemocnici.

Pachatele policie zatím nevypátrala, přestože už našla auto, které podle svědků těsně před požárem ulicí projelo. Policisté znají i jména lidí, kteří ve voze seděli. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by posádka měla se žhářským útokem něco společného. Zatím není ani zřejmé, zda měl tento útok rasový motiv.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22457
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003