Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 07:31

AI kritizuje ČR za přístup k Romům a prezidenta za veto antidiskriminačního zákona
28-05-2009  Katarína Brezovská, Pavel Novák, Miroslav Panuška, Lenka Šumová


Nejnovější výroční zpráva organizace na ochranu lidských práv Amnesty International kritizuje českého prezidenta Václava Klause. Vyčítá mu vetování antidiskriminačního zákona a otálení s podpisem ratifikačních listin o uznání Mezinárodního trestního tribunálu. AI ve zprávě také uvádí, že Romové jsou v České republice stále diskriminovanou menšinou.

Amnesty International ve zprávě označuje za hlavní překážku přijetí norem proti diskriminaci prezidenta Václava Klause, který oohodnotil antidiskriminační zákon jako nepotřebný, kontraproduktivní, nekvalitní právní předpis s diskutabilním dopadem.

Kritika hlavy České republiky se objevuje i v oddíle o uznání Mezinárodního trestního tribunálu. Česku podle zprávy trvalo 10 let, než statut soudu loni v létě ratifikovala. Teď ale ještě stále čeká na prezidentův podpis.

Stejně jako v předchozích letech kritizuje zpráva Amnesty International také postoj české společnosti, politické reprezentace a úřadů k Romům.

Poukazuje třeba na to, že pokračuje praxe, kdy se romské děti víceméně automaticky zařazují do škol pro žáky s mentálními problémy. Terčem kritiky je tedy hlavně školství, pak i špatně řešené problémy Romů s bydlením a zanedbanou zdravotní péčí.

Předseda romského sdružení Dženo Ivan Veselý v této souvislosti uvedl, že u nás chybí systémové řešení problému: "To chce komplexní strategii, která bude mít za cíl integraci Romů. A na ni je potřeba vyčlenit finanční prostředky. Protože pokud se tato strategie zpracuje a schválí a nevyčlení se na to finance, tak se stává jen cárem papíru."

Stejné výtky jako v případě České republiky směřují za chování k Romům také na Slovensko. AI v oddílu zprávy o Slovensku navíc zmiňuje případy nucených sterilizací romských žen, které tamní soudy neřeší.

Zpráva popisuje i stále častější rasistické útoky v celé střední Evropě. A to nejen v souvislosti s Českem a Slovenskem, ale také v případě Maďarska. V únoru tam útok radikálů nepřežili dva lidé (romského původu). Naopak Polsko s rasovými útoky na Romy problémy spíš nemá - také proto, že ve srovnání s Českem nebo Slovenskem je v Polsku romská menšina malá.

Terčem kritiky nebo spíš adresáty upozornění jsou i jiné státy - hlavní zpráva AI totiž říká, že současná hospodářská krize prohloubila porušování lidských práv ve světě.

"Hrozí i krize lidských práv. Ta přináší třeba to, že lidé v řadě zemí nemohou svobodně vyjadřovat svoje názory, denně se potýkají s nedostatkem potravy nebo pitné vody, s chudobou, diskriminací nebo s rasismem. Politici by měli stejně odhodlaně investovat i do ochrany lidských práv a nezapomínat třeba na krvavé konflikty v Darfúru nebo na Srí Lance," uvedla mluvčí české pobočky organizace Eva Dobrovolná.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22456
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003