Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 07:47

Ministr vnitra chce opět navrhnout zákaz Dělnické strany
18-05-2009  Zdeňka Kuchyňová

Nový ministr vnitra Martin Pecina chce opět zakázat Dělnickou stranu. První pokus Topolánkově vládě začátkem března nevyšel. Nejvyšší správní soud uvedl, že důkazy jsou nedostatečné. Strana tak nadále oficiálně působí a o víkendu uspořádala mítinky k volbám do Evropského parlamentu.

Foto: ČTK Ve Znojmě se sešla asi padesátka jejích sympatizantů a zhruba čtyři stovky antifašistů, kteří zahrnuli předsedu Dělnické strany Tomáše Vandase nadávkami. Policii se podařilo střetu zabránit. Odpůrci byli v přesile i v Jihlavě. V Chomutově pak policie shromáždění nepovolila, protože ho magistrát údajně zakázal.

Martin Pecina, foto: ČTK Ministr vnitra Martin Pecina chce Dělnickou stranu opět zakázat. Může se o to pokusit až uplyne půlroční lhůta od prvního neúspěšného pokusu.

"Já si myslím, že takové věci musíme zkoušet znovu a znovu. Ale to, o čem se teď bavíme, je hašení požáru. Kořeny toho, proč extremismus takovým způsobem vybujel, zejména v posledních letech, tak ty jsou myslím někde jinde."

Pecina připouští, že i nový podnět může být neúspěšný. Podle exministra vnitra Ivana Langera je nyní alespoň jasné, podle jakých podmínek bude soud podnět posuzovat.

"Já bych se nesnažil za každou cenu. Ten další pokus by měl být v okamžiku, kdy máme maximální jistotu, že podmínky určené Nejvyšším správním soudem jsou splněny a návrh má šanci na úspěch."

Ve Strategii boje proti extremismu, kterou před svým odchodem schválila Topolánkova vláda, se o Dělnické straně mluví jako o ultranacionalistické politické straně, která se loni otevřela neonacistům. Osobám spjatým s neonacistickými organizacemi umožnila kandidovat v krajských volbách. Foto: ČTK

Návrh zákazu Dělnické strany nebylo jediné téma, o kterém ministr vnitra Martin Pecina o víkendu mluvil. Na ministerstvu se bude řešit, jak a kde ušetřit. Není vyloučené, že ministr financí bude tlačit na to, aby jednotlivé resorty čekaly škrty ve výši 10ti procent. Ministr vnitra chce ale za peníze pro policii nebo hasiče bojovat. Potvrdil, že právě u těchto složek nechce, aby se jejich peníze krátily.

Foto: ČTK "Pokud bude nutné snížení rozpočtu, tak budeme hledat omezení jiných priorit ministerstva, ale policie a hasičský záchranný sbor by měly zůstat netknuté."

Pecinův předchůdce Ivan Langer označil návrh na desetiprocentní plošné škrty za "smrtící" pro resort vnitra. Problémy rozpočtu připouští i sociální demokrat František Bublan.

"70 procent rozpočtu jsou mandatorní výdaje, to znamená mzdy. Pokud by se zasáhlo do těchto částek, tak to znamená snížení mezd pro policii, hasiče a ostatní zaměstnance. Dalo by se škrtnout v investicích a nebo provozních nákladech. Dneska má vnitro 60 miliard, že by 6 miliard šlo dolů, to je absurdní. Maximálně se dá hovořit o nějakých dvou třech miliardách, ale to je všechno."
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22425
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003