Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 07:40

Rostoucímu extremismu chce odstupující vláda předcházet, větší bude i represe
04-05-2009  Václava Vařeková, Miroslav Panuška


Příznivci extrémní pravice se shromáždili 1. května v centru města a pochodovali Brnem. Na snímku uprostřed předseda Dělnické strany Tomáš Vandas (Foto: ČTK) Odstupující kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS) má před sebou poslední řádné zasedání. Ministři, končící ve svých úřadech, chtějí znovu projednat strategii boje proti extremismu. Odcházející vláda tak reaguje na nárůst projevů extremismu, neonacismu a rasismu v Česku v uplynulých měsících.

Příznivci extrémní pravice, zejména Dělnické strany, se shromáždili 1. května odpoledne na náměstí Svobody v Brně (Foto: ČTK) Premiér v demisi Mirek Topolánek zatím jednotlivé kroky vládní strategie neupřesnil: "Příslušný materiál se nezabývá jen represí, ať už je to monitoring a případné zásahy a represe při pochodech neonacistů a podobných událostech, což jsou akce, které vláda a administrativa zvládá. Je to samozřejmě i otázka prevence a kořenů extremismu a eliminace těchto jevů."

Proti zvýšenému počtu agresivních projevů neonacistů a rasistů se o víkendu protestovalo v několika městech České republiky. Jinak pokojné akce, organizované Romy, extremisté narušili v Chomutově a v Ostravě. Pořadatelé řetězovou demonstrací reagovali především na žhářský útok na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku, při kterém byli popáleni tři lidé.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22392
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003