Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.01.2023 02:10

Romové demonstrovali proti rasismu v Česku
03-05-2009  Anna Holá, Jana Zemanová, Miroslav Panuška, Drahomíra Bačkorová


Na Karlínském náměstí v Praze se 3. května konala jedna z řetězových demonstrací proti vzrůstajícímu extremismu v Česku (Foto: ČTK) V několika českých a moravských městech se sešli Romové, aby demonstrovali proti sílícímu extremismu v zemi. Podpořit je přišlo i většinové obyvatelstvo. Odpolední shromáždění byla v Ústí nad Labem, Litvínově, Chomutově, Pardubicích, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Praze nebo Lysé nad Labem. Drtivá většina skončila bez incidentů nebo střetů s pravicovými extremisty. V Chomutově ale museli organizátoři kvůli útoku neonacistů demonstraci rozpustit. Střety demonstrantů s radikály hrozil také v Ostravě.

Organizátoři akcí reagovali na žhářský útok na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku, při kterém byli popáleni tři lidé včetně dvouleté holčičky. Ta stále bojuje v nemocnici o svůj život. Uspořádali také charitativní sbírku na pomoc postižené rodině. Litvínovské Romy přijel podpořit i odstupující ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.

V Chomutově se 3. května konala v centru města demonstrace Romů (na snímku) proti stoupajícímu extremismu v ČR. Ta byla narušena asi čtyřicetičlennou skupinou extremistů z organizace Autonomní nacionalisté (Foto: ČTK) V Chomutově musela být demonstrace předčasně rozpuštěná. Krátce po jejím začátku jí totiž narušilo asi osmdesát extremistů z organizace Autonomní nacionalisté. Chomutovská policejní mluvčí potvrdila, že na místě zasahovalo osm desítek policistů. Díky tomu ale došlo jen k slovním přestřelkám. Nikdo nebyl zraněn ani zadržen, policie také nezajistila žádné zbraně.

V centru Pardubic si v poklidu asi stovka Romů vyslechla vystoupení romských aktivistů a podepisovala petici proti extremismu. Mnozí přispěli do charitativní sbírky na pomoc rodině z Vítkova, která se stala terčem žhářského útoku.

Protestního shromáždění se i s dětmi zúčastnila Ďumila Kašparová - ta se v Pardubicích zatím cítí relativně bezpečně: "Myslím si, že v Pardubicích je větší klid, než na západě nebo severu Čech. Každopádně to může přijít i sem. Doufáme ale, že budeme v bezpečí, že nás policie ochrání. Doufáme."

Romský aktivista Andrej Horvát potvrdil, že pardubičtí Romové se zatím útoků extremistů příliš nebojí: "Jsou i zde, ovšem ne v takovém množství jako třeba v Litvínově. Dochází k nevpouštění do restaurací, odmítání zaměstnání."
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22391
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003